Rocznica śmierci starosty Marcina Kubiaka.

fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego

Zbliża się 16. rocznica śmierci starosty sochaczewskiego Marcina Kubiaka. Mimo upływu lat, żywa jest pamięć o jego zasługach dla mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej. W niedzielę 29 listopada o 9.00 w Kozłowie Biskupim będzie sprawowana msza św. w intencji Marcina Kubiaka.

Starosta Marcin Kubiak zmarł nagle 27 listopada 2004 roku w wieku 47 lat. Pozostawił żonę i pięcioro dzieci. Jego pogrzeb, mimo przenikliwego zimna, zgromadził tłumy mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej, współpracowników, kolegów i przyjaciół, którzy chcieli towarzyszyć mu w ostatniej drodze. Od tamtej pory w każdą rocznicę śmierci rodzina i przyjaciele spotykają się na mszy świętej w jego intencji, składają kwiaty i zapalają znicze na grobie w Kozłowie Biskupim. Dwa lata temu na budynku starostwa w Sochaczewie została odsłonięta tablica upamiętniająca pracę i zasługi starosty Marcina Kubiaka.

Marcin Kubiak dzięki swojej wiedzy, pracowitości i uczciwości był niekwestionowanym autorytetem w sochaczewskim samorządzie. Był człowiekiem zasad, a szacunkiem cieszył się nie tylko wśród przyjaciół i współpracowników, ale i u politycznych przeciwników – wspomina minister Maciej Małecki. – Każdego roku spotykamy się na Mszy świętej w intencji Marcina w gronie przyjaciół, rodziny, współpracowników, samorządowców. Jesteśmy Marcinowi winni wdzięczność, pamięć i modlitwę za jego pracę i poświęcenie – mówi poseł Maciej Małecki.

Marcin Kubiak był jednym z twórców odrodzonego samorządu na ziemi sochaczewskiej.

Mieszkał w Antoniewie, w gminie Nowa Sucha. W 1983 roku ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W historii odrodzonego samorządu zapisał się jako wójt gminy Nowa Sucha (1990-1998) i starosta sochaczewski (1998-2002) niezwykle zaangażowany w sprawy mieszkańców.

To właśnie jemu po wyborach w 1998 r. nowo wybrana Rada Powiatu powierzyła misję odtworzenia samorządu powiatowego w powiecie sochaczewskim. Zdecydowało ośmioletnie doświadczenie na stanowisku wójta gminy Nowa Sucha i powszechny autorytet, jakim cieszył się w środowisku.

Marcin Kubiak z powierzonego zadania wywiązał się znakomicie, choć musiał zmagać się z wieloma przeciwnościami. Zaczynając od braku lokali, środków finansowych, nowoczesnego sprzętu, przez wysokie koszty ogrzewania nieocieplonych budynków administracji i szkół, aż po niechęć i zawiść kilku osób w Radzie Powiatu i w swoim najbliższym otoczeniu. Mimo tego szybko zorganizował starostwo, sprawnie zarządzał powiatem i skutecznie pozyskiwał pieniądze na inwestycje. To dzięki jego zaangażowaniu powstały m.in. dwie nowe hale sportowe przy szkołach powiatowych, a znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania przyniosły termomodernizacja szkół i innych budynków powiatu.

but

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz