Rewolucja w autobusach.

Najpóźniej do końca listopada na ulicach Sochaczewa pojawią się pierwsze nowe, ekologiczne autobusy.

Natomiast na przystankach ZKM zostaną zamontowane elektroniczne tablice z rozkładem jazdy, a na placu Kościuszki i przed dworcem PKP pojawią się biletomaty, w których będziemy mogli doładować bilety miesięczne.

W końcową fazę wchodzi jedna z największych inwestycji w ostatnich latach realizowanych przez miejski samorząd, jaką jest „Sochaczewski Eko-Bus”. Do tej pory, w ramach wartego prawie 10 milionów złotych projektu, ustawiono między innymi 26 nowych wiat przystankowych, a część z nich wyposażono w stojaki dla rowerów oraz wybudowano stację ładowania autobusów elektrycznych.

Gadające tablice

Instalacja jest sprawna i gotowa do przyjęcia autobusów. Na obecną chwilę odłączyliśmy ją od zasilania. Swoje zadanie zacznie spełniać wraz z pojawieniem się w taborze ZKM odpowiednich pojazdów, co zaplanowane jest na kwiecień przyszłego roku – mówi Krzysztof Sieczkowski, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie.

Zanim elektryczne solarisy wyruszą w przyszłym roku na trasę, to już w tym roku na ulicach Sochaczewa pojawią się dwa nowoczesne spalinowe autobusy tej firmy. Zostaną one wyposażone w najnowsze systemy bezpieczeństwa jazdy, funkcję „przyklęku” pozwalającą na obniżenie wejścia i podniesienie pojazdu po zamknięciu wszystkich drzwi. Trzydrzwiowe autobusy będą posiadały 22 miejsca siedzące i mogą przewozić minimum 80 pasażerów. Pojazdy, które trafią do ZKM, będą posiadały termiczne szyby, osłony antyhałasowe oraz klimatyzację. A zamontowane w pojazdach siedzenia będą wykonane z tworzywa odpornego na zarysowania i graffiti oraz będą łatwo zmywalne. Dodajmy, że o trasie ma informować podróżnych – poza elektronicznymi wyświetlaczami – głos lektora.

Usłyszymy go także na przystankach autobusowych, gdzie już w listopadzie powinny zostać zamontowane tablice elektroniczne z wyświetlanym rozkładem jazdy. Pojawią się one na pięciu przystankach: przy dworcu PKP, na placu Kościuszki, przy Szpitalu Powiatowym, przy ulicy Traugutta (przystanek obok parku) oraz na „Okrąglaku” w Chodakowie. Na tablicach będą wyświetlane godziny odjazdu pięciu najbliższych autobusów. Natomiast osoby słabo widzące będą mogły skorzystać z informacji głosowej. Warto wspomnieć o tym, że tablice zostaną podłączone do istniejącego w ZKM systemu lokalizacji pojazdów, który na bieżąco śledzi ruch autobusów i czas ich przyjazdu na przystanki.

Plastikowa rewolucja

W tym roku czeka nas także rewolucja biletowa. Pierwszym jej elementem będzie ustawienie najpóźniej do połowy grudnia biletomatów na placu Kościuszki i przed dworcem PKP.

Będziemy w nich mogli nie tylko kupić bilet jednorazowy, ale również sprawdzić ważność biletu miesięcznego oraz go doładować. A w automatach zapłacimy, zarówno gotówką, jak i kartami Mastercard i Visa, oraz za pomocą aplikacji typu PayPass.

Z kolei w biurze ZKM powstaje właśnie Punkt Personalizacji i Sprzedaży Kart, gdzie nabędziemy bilet miesięczny w formie plastikowej karty. Dodajmy, że Punkt zostanie wyposażony w aparat cyfrowy do wykonywania zdjęć wykorzystywanych później do bezpośredniego wydruku imiennych kart. Po wykonaniu fotografii wprowadzane do systemu będą dane umożliwiające stworzenie indywidualnej karty, w tym zaprogramowanie okresu jej ważności i należnych ulg wynikających z Sochaczewskiej Karty Mieszkańca.

Po wykonaniu karty będzie można ją przedłużać, również korzystając z biletomatów. A czy są one ważne, kontrolerzy będą sprawdzali zbliżeniowymi czytnikami.

Jerzy Szostak

Fot.: Solaris Bus & Coach S.A.  

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz