Remonty trwaja mimo zarazy.

W gminie Rybno, choć ruszyły inwestycje drogowe, to ich tempo pozostawia nieco do życzenia. Powodem poślizgów jest obecna sytuacja związana z koronawirusem.  Jednak mimo to prace są realizowane. Kolejne inwestycje ruszają na dniach. Radni podczas sesji Rady Gminy 29 kwietnia zabezpieczyli środki własne, przyjmując uchwały o zaciągnięciu zobowiązań kredytowych na planowane inwestycje.

Przy realizacji inwestycji narzucone są odpowiednie normy i wymogi zachowania ostrożności przy wykonywanych pracach, takich jak maski ochronne i rękawice. Jednak zachowując odpowiednie zalecenia, udało się ukończyć część prac na drogach – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Gotowe i budowane

Ukończona została inwestycja na drodze gminnej Konstantynów – Rybionek – Ludwików – Rybno. Na zaplanowanym odcinku inwestycji, o długości 1279 metrów, zdjęty został stary asfalt i położona nowa nawierzchnia. Ta droga była jedną z gorszych w gminie. Mieszkańcy od lat zgłaszali konieczność przeprowadzenia prac remontowych. Te zaś były wielokrotnie odwlekane. W końcu je wykonano.

Gminie Rybno udało się uzyskać dwa dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. W ramach tego wsparcia ma zostać wyremontowana droga gminna Ćmiszew Parcel – Józin, odcinek o długości prawie kilometra. Dofinansowanie z Funduszu pokrywa 65 procent zadania. Resztę gmina musi zapewnić ze swego budżetu. Na remonty dróg gminnych samorząd zdecydował się 29 kwietnia, na ostatniej sesji Rady Gminy, zaciągnąć pożyczki, które będą spłacane z dochodów gminy i podatków. Gmina Rybno na drogę Ćmiszew Parcel – Józin dostała prawie 316 500 tysięcy złotych. Ten odcinek jest ważny, gdyż łączy się z drogą powiatową Józin – Rybno, która to droga – dzięki współpracy gminy z powiatem sochaczewskim – została już przebudowana w ubiegłym roku.

Z Funduszu wyremontowana ma być też w końcu droga Jasieniec – Złota, także za 65 procent dotacji i środki własne gminy. W tym przypadku remont obejmie ponad 2,6 kilometra. Sama wartość dotacji to ponad 459 tysięcy złotych.

­– Odcinek Jasieniec-Złota jest łącznikiem między dwiema drogami powiatowymi i przez to jest bardzo ważny dla gminy i mieszkańców. To bardzo uczęszczana droga, do której przylegają mniejsze drogi gminne – mówi Damian Jaworski.

Mieszkańcy oczekują, że lada moment ruszą prace na obu drogach i być może jeszcze przed letnimi upałami odcinki te będą przejezdne. W urzędzie gminy zapowiadają, że również inne złożone wnioski do Funduszu czekają na rozpatrzenie. Wtedy zapadną decyzje, co do zapewnienia środków finansowych na inwestycje.

Na razie radni przegłosowali uchwałę o zaciągnięciu zobowiązań kredytowych w wysokości 150 tysięcy złotych na przebudowę ulic w Rybnie. Spłata ma być rozłożona na raty do 2028 roku.

Inwestowanie w strażnice

W ostatnich dniach kwietnia gmina Rybno uzyskała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na realizację remontów w ramach programu „Mazowieckie Strażnice OSP-2020”. Z tych pieniędzy, w wysokości 20 tysięcy złotych, zostanie wykonany remont OSP Jasieniec.

Z kolei siedziba OSP w Cyprianach przejdzie generalny remont. Przebudowane będą pomieszczenia sanitarne i gospodarcze, a także wymieniona instalacja elektryczna w całej remizie. Część z prac już została wykonana. Reszta zadań remontowo- budowlanych ma być wykończona do 30 września. Na ten cel radni gminy zdecydowali wyasygnować 50 tys. złotych.

Na sesji Rady Gminy 29 kwietnia radni też zdecydowali, aby zaciągnąć pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 200 tysięcy złotych na zakup nowego, średniego samochodu ratowniczego – gaśniczego dla OSP Erminów. Pożyczka ta miała by być spłacana z budżetu gminy i podatków do 2030 roku.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Rybno

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz