Remont w szkole muzycznej.

Sochaczewska Szkoła Muzyczna przechodzi gruntowny remont. Jest on prowadzony w ramach unijnego projektu termomodernizacji niemal 140 szkół artystycznych w kraju.

Środki, jakie Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie uzyskała na termomodernizację budynku, pochodzą z Ministerstwa Kultury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które realizują projekt pod nazwą „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego”.

Dodajmy, że jest on prowadzony przez Centrum Edukacji Artystycznej. Wartość wszystkich prac, które są prowadzone w 139 szkołach podległych ministerstwu, to kwota pół miliarda złotych, z czego 100 milionów to środki krajowe, a 400 milionów stanowi unijna dotacja.

Część tych funduszy trafiła do Sochaczewa. Dzięki temu w PSM będzie można dokonać wymiany starej instalacji centralnego ogrzewania oraz sieci elektrycznej. Zmienione zostanie również ogrzewanie samego budynku. Dotychczasowa kotłownia olejowa zostanie zastąpiona gazową. Szkoła zaoszczędzi również na rachunkach za prąd dzięki panelom fotowoltaicznym. Te zostaną umieszczone na dachu łącznika, czyli nad korytarzem prowadzącym do sali koncertowej.

Prace obejmą zarówno starą, jak i nową część szkoły. W starej części, którą jest zabytkowym dworem rodziny Garbolewskich, zaplanowano wymianę całej sieci grzewczej oraz instalacji elektrycznej. We wszystkich pomieszczeniach zostanie zamontowane energooszczędne oświetlenie w postaci żarówek ledowych. Z kolei w nowej części, w skład której wchodzi sala koncertowa, przewidziano ocieplenie fundamentów, wymianę okien, sieci elektrycznej i centralnego ogrzewania. Zmieni się też wygląd sali koncertowej, z której zostanie usunięta drewniana boazeria.

Jerzy Szostak

Fot. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz