Rekreacyjnie i wypoczynkowo.

Reklamy

GRANICE Na terenie gminy Teresin planowane jest powstanie parku rekreacyjno–wypoczynkowego ze strefą relaksu i oazą zieleni. O to od lat zabiegają mieszkańcy, którym marzy się takie miejsce na spotkania w plenerze. Będzie z niego mogła korzystać nie tylko młodzież, ale też dzieci i osoby starsze, które odnajdą tam miejsce do spędzenia czasu w sposób aktywny i przyjemny.

 Plany zakładają, że inwestycja ruszy w połowie przyszłego roku w Granicach. Według samorządowców będzie to największe tego typu przedsięwzięcie na terenie gminy Teresin.

W ramach działań powstanie park stwarzający nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji, ale także posiadające reprezentacyjny charakter, zapraszające mieszkańców i turystów do korzystania z jego walorów. Całość ma kosztować około 3 mln złotych. Budowa ma w sumie trwać około 2 lata.

– To nie będzie taki typowy, zielony park, a inwestycja ma bardziej przypominać Park Bajka w Błoniu. Znajdą się tam też nowe elementy, wzorujące się na sąsiedniej gminie. To ma być miejsce zarówno dla najmłodszych, jak i dla seniorów, którzy też potrzebują miejsca na odpoczynek i na relaks – mówi Marek Olechowski, wójt gminy Teresin.

Obiekt ma być zlokalizowany przy drodze krajowej nr 92, w sąsiedztwie strażnicy OSP, tuż za placem zabaw. Projekt przewiduje uporządkowanie terenu, wyznaczenie ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Planowane są też nowe nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów i pnączy. Na terenie parku mają być elementy rekreacji ruchowej i wypoczynku. A obiekt ten podzielony na kilka stref funkcjonalnych i dostosowany do różnych grup wiekowych.

– Kilkakrotnie już przymierzaliśmy się do tego projektu. Jest on dla nas ważny, bo będzie pełnił także rolę integracyjną mieszkańców nie tylko miejscowości Granice, ale też całej gminy – dodaje Julita Kowalska, kierownik zespołu ds. pozyskiwania funduszy pozabudżetowych w Urzędzie Gminy Teresin.

Podjęto już starania o dofinansowanie środkami pozabudżetowymi. Wniosek z Teresina o wsparcie budowy Parku trafił do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak w nim zaznaczono, inwestycja ta wpłynie na poprawę estetyki otoczenia, utworzy harmonijne połączenie z otaczającym terenem, stanie się miejscem cieszącym się zainteresowaniem i będzie integrować społeczność gminną oraz przyciągać turystów.

Część mieszkańców jest nieco sceptycznie nastawiona do pomysłu. Nie to, żeby krytykowali sam pomysł Parku, ale obawiają się, że budowa może trwać latami. Jako przykład podają tunel kolejowy przy stacji.

Byłoby świetnie, gdyby był tam jakiś brodzik, mini basen lub fontanna, do której mogłyby wchodzić dzieci i się pluskać – marzy jedna z mieszkanek gminy Teresin.

Czy gmina dostanie wsparcie i uda się szybko zrealizować wytęsknioną przez mieszkańców inwestycję, to się niebawem okaże.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz