Rekordowy festiwal.

Tegoroczny, ósmy z kolei, Festiwal Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem” przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do udziału w nim zgłosiło się prawie 300 uczestników, a impreza zyskała ogólnopolską rangę. Niewątpliwie jest to zasługa formuły on-line, którą z powodu pandemii zaproponowali organizatorzy.

Uczestnicy mieli za zadanie przesłać nagranie prezentowanego utworu, na którym utrwalony został wizerunek wykonawcy. Niedozwolone były materiały montowane i poddawane jakimś przeróbkom.

Do konkursu, oprócz uczestników z Sochaczewa i naszego powiatu, przystąpili wykonawcy z tak odległych miast jak np. Katowice, Białystok, Szczecin czy Olsztyn i z tych bliższych: Łowicz, Żyrardów, Warszawa. Jury festiwalowe miało co robić, przesłuchanie takiej ilości prezentacji i wybranie tych najlepszych było trudną i czasochłonną pracą. Ostatecznie nagrodzono lub wyróżniono ponad 60 osób.

Nagrodzeni wykonawcy zachwycili komisję głosem, interpretacją, repertuarem lub wszystkim jednocześnie. Do wielu nagrań jurorzy wracali kilkakrotnie, porównywali rywalizujące ze sobą prezentacje. Często o werdykcie decydowały niuanse.

– Bardzo się cieszę z takiej ilości zgłoszeń – powiedział nam pomysłodawca i organizator festiwalu, radny powiatowy, Daniel Janiak. – Konkurs się rozrasta, a w przyszłym roku, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, chciałbym jeszcze poszerzyć festiwal o dzieci w wieku przedszkolnym. Miałem wiele zapytań w tej sprawie, ale w tym roku nie udało się tego przeprowadzić. Bardzo dziękuję Urzędowi Miejskiemu w Sochaczewie, który od początku jest współorganizatorem imprezy, sponsorom, członkom jury, które wykonało ogromną pracę, i wreszcie uczestnikom. Wszyscy oni swoim udziałem uczcili pamięć żołnierzy niezłomnych, którym poświęcony jest festiwal – dodaje Daniel Janiak.

W tym roku doszło jeszcze jedno novum. Jak twierdzi organizator imprezy, każdą kolejną edycję chciałby dedykować jednemu z bohaterów wojennych. W tym roku był to poeta Krzysztof Kamil Baczyński, który zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Stąd na plakatach reklamujących festiwal znalazła się jego podobizna.

Zwycięzców VIII edycji „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”, zgodnie z zapowiedzią, zaprezentowano w internecie 28 marca. Jeśli ktoś jeszcze nie widział ceremonii przyznania nagród i najlepszych wykonań, może to zrobić wchodząc tu: https://www.youtube.com/watch?v=FfH1yTXDXk4

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz