Rekordowa liczba nowych mieszkań.

W ciągu ostatniego roku oddano do użytku ponad 80 tys. nowych mieszkań, o 17,2 proc. więcej niż w poprzednich 12 miesiącach – wynika z analizy Marcina Krasonia, eksperta Home Broker.

Deweloperzy oddali do użytkowania w ostatnim roku 80 tys. 97 lokali (kwiecień 2016 – marzec 2017). „W tym samym okresie uzyskali 118 tys. 484 pozwolenia na budowę kolejnych” – powiedział Krasoń.

Analityk przypomina, że to „jest wartość najwyższa od wiosny 2008 roku, kiedy to pozwoleń było 119,5 tys., czyli zaledwie o tysiąc sztuk więcej”. Dodaje, że w porównaniu rok do roku, pozwoleń wydano ponad 20 proc. więcej.

W ostatnim roku działający na polskim rynku deweloperzy rozpoczęli budowę 92,2 tys. mieszkań. „Biorąc pod uwagę 12-miesięczne okresy (takie podejście pozwala zminimalizować wpływ sezonowości na statystykę) jest to wartość najwyższa w historii” – zaznacza analityk Home Broker.

Krasoń uważa, że rok 2017 może być równie dobry, jak poprzedni. „W samym tylko marcu tego roku deweloperzy rozpoczęli 9 tys. 314 nowych budów, oddali do użytkowania 6 tys. 621 lokali i uzyskali 11 tys. 940 pozwoleń na budowę kolejnych” – przytacza w analizie opracowanej na podstawie danych GUS.

Jego zdaniem, zagrożeniem dla liczby budowanych mieszkań może być wzrost rekordowo niskich stóp procentowych. „W Warszawie 60-70 proc. nowych mieszkań jest kupowanych za gotówkę. Jeżeli oprocentowanie w bankach wzrośnie, ludzie zostawią pieniądze na lokatach i ruch na rynku nieruchomości ustabilizuje się” – powiedział PAP.

Krasoń dodał, że program Mieszkanie plus nie spowoduje dużych zmian na rynku nowych mieszkań deweloperskich. „Ludzi, do których skierowany jest program Mieszkanie plus, w większości nie stać na zakup mieszkania za gotówkę” – wyjaśnił PAP.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz