Razem po unijną kasę.

ŻYRARDÓW W budynku żyrardowskiej Resursy reprezentanci trzynastu jednostek samorządu terytorialnego, w tym burmistrz Sochaczewa, podpisali deklarację współpracy w ramach subregionu żyrardowskiego. To ważny moment, rozpoczynający nowy rozdział w ubieganiu się o różnego rodzaju dofinansowania pochodzące ze środków unijnych.

Nie jest tajemnicą, że nowy budżet unijny ma się opierać na zupełnie innych zasadach niż obecny. Od 2021 roku wspólnota znacznie mocniej chce wspierać nie pojedyncze gminy, ale grupy gmin, by w ten sposób zachęcić je do tworzenia projektów ponadlokalnych. Premiowane mają być pomysły wychodzące poza obszar jednego samorządu, poprawiające jakość życia mieszkańców regionu. A zatem, by skutecznie powalczyć o dotacje unijne, trzeba się zrzeszać i szukać wspólnych celów, np. w dziedzinie transportu, szkolnictwa, opieki nad dziećmi, wspierania lokalnego biznesu. Właśnie temu celowi ma służyć Żyrardowski Obszar Funkcjonalny – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Dodajmy, że Żyrardowski Obszar Funkcjonalny obejmuje trzynaście jednostek samorządu terytorialnego – pięć gmin powiatu żyrardowskiego: Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Wiskitki i Żyrardów oraz cztery gminy powiatu grójeckiego: Chynów, Grójec, Pniewy, Warka i cztery samorządy powiatu sochaczewskiego:Nowa Sucha, gmina Sochaczew, gmina Teresin i miasto Sochaczew.

opr. es

Fot.: UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz