Punkt Szczepień Powszechnych powstanie w namiocie lodowiska

W kwietniu i maju rząd spodziewa się zwiększonych dostaw szczepionek przeciwko covid i  aby maksymalnie przyspieszyć proces szczepienia Polaków padła propozycja, by we współpracy z podmiotami leczniczymi samorządy uruchomiły, co najmniej jeden na powiat, Punkt Szczepień Powszechnych (PSP).

Minister Dworczyk, koordynujący krajowy program szczepień przeciwko covid, jako potencjalną lokalizację wskazał remizy, szkoły, domy kultury, ale również hale sportowe i namioty usytuowane w dobrze skomunikowanych miejscach, gdzie nie ma problemu z miejscami parkingowymi i dostępem do Internetu. O podjęciu tego wyzwania burmistrz Piotr Osiecki rozmawiał z dyrektorem szpitala powiatowego Robertem Skowronkiem.

Ponad 600 metrów pod dachem

– Za dobre miejsce do przeprowadzenia kilkuset szczepień dziennie uznaliśmy namiot sztucznego lodowiska. To ponad 600 metrów kwadratowych pod dachem, w centrum miasta, z parkingami od strony ulicy Warszawskiej i Olimpijskiej. Do obiektu doprowadzony jest prąd i woda, nie będzie problemu z zapewnieniem łączności telefonicznej i dostępem do Internetu – wylicza Piotr Osiecki.

Proponowana lokalizacja zgłoszona zostanie wojewodzie, by wpisał ją do mazowieckiego wykazu punktów szczepień. Ostatni krok to jej akceptacja przez wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Zakładamy, że organizacja punktu potrwa do 19 kwietnia, a 20 kwietnia zespoły medyczne rozpoczną szczepienia ludności. Według założeń rządowych punkt powinien być w stanie wykonać co najmniej 200 szczepień dziennie, ale dyrektor sochaczewskiego szpitala chciałby ich wykonywać dwa razy więcej. Lada dzień od powołanego przez szpital Koordynatora PSP dowiemy się, w jakie dni i w jakich godzinach będzie można z niego korzystać – informuje z-ca burmistrza Marek Fergiński nadzorujący w ratuszu m.in. działania z zakresu zdrowia i pomocy społecznej.

Podział zadań

Za techniczne przygotowanie PSP do pracy odpowiedzialne będą miasto Sochaczew i MOSiR, a za proces szczepień szpital. W tej sprawie zawarte zostanie specjalne porozumienie zakładające m.in, że MOSIR udostępni namiot lodowiska, zapewni personel sprzątający, materiały biurowe, dostęp do Internetu, wykładzinę, stoliki, barierki i odpowiednie oznaczenie PSP. Ratusz zakupi i udostępni personelowi komputery i drukarki (wraz z obsługą techniczną) oraz lodówki do przechowywania szczepionek. Pokryje też koszty energii elektrycznej, wody, telefonów i dostępu do Internetu.

Szpital zapewni personel medyczny i administracyjny oraz będzie odpowiedzialny za koordynację jego pracy. Dyrektor Skowronek powoła Koordynatora PSP, który przeszkoli personel zajmujący się prowadzeniem systemu rejestracji pacjentów, zapozna obsługę z procedurami utrzymania czystości i postępowania z materiałem biologicznym. Po stronie szpitala będzie także zapewnienie sprzętu medycznego, materiałów jednorazowego użytku oraz odbiór odpadów medycznych. Ponadto szpital ma zamawiać szczepionki oraz pełnić nadzór nad ich przechowywaniem i dystrybucją.

Do lipca 20 mln szczepień

8 kwietnia premier odwiedził punkt szczepień w Skierniewicach. Jak mówił, w maju dotrze do nas być może 9 mln szczepionek, a w kwietniu ma ich być ok. 5,5 mln. Zapowiedział start Punktów Szczepień Powszechnych, szczepienia w aptekach i zakładach pracy, bo cel rządu to 20 mln wykonanych szczepień do końca II kwartału.

Przypomniał ważne daty w programie pilotażowym. 15 kwietnia ma ruszyć pierwszy punkt drive-thru w Polsce, 20 kwietnia pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych. W maju rząd chce rozpocząć szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca także w dużych zakładach pracy. Jeszcze w kwietniu oprócz lekarzy dawkę szczepionki będą mogli podać pacjentom także stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci.

Zapisy kolejnych roczników

Obecnie trwa rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia i tę grupę wiekową rząd chce zaszczepić do końca kwietnia. Od poniedziałku 12 kwietnia startują zapisy kolejnych roczników:

12 kwietnia – rocznik 1962,

13 kwietnia – rocznik 1963,

14 kwietnia – rocznik 1964,

15 kwietnia – rocznik 1965,

16 kwietnia – rocznik 1966,

17 kwietnia – rocznik 1967,

19 kwietnia – rocznik 1968,

20 kwietnia – rocznik 1969,

21 kwietnia – rocznik 1970,

22 kwietnia – rocznik 1971,

23 kwietnia – rocznik 1972,

24 kwietnia – rocznik 1973.

Co istotne, osoby urodzone przykładowo w roku 1962 będą mogły zapisać się na szczepienie nie tylko 12 kwietnia, ale też w każdym kolejnym dniu. Rejestracja internetowa będzie uruchamiana dla każdej grupy wiekowej o północy natomiast zapisy za pomocą infolinii będą możliwe każdego dnia od godz. 6:00.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz