Pszczoły pod ochronę.

POWIAT Hodowcy pszczół z powiatu sochaczewskiego apelują do rolników, aby uwzględnili, że wraz z okresem wegetacyjnym pojawia się zagrożenie dla pszczół związane z wykonywaniem oprysków. A te prowadzone w nieodpowiednim czasie – za dnia,   stanowią zagrożenie dla pszczoły miodnej.

­„Obecność zapylaczy w środowisku rolniczym wiąże się wyłącznie z pozytywnym oddziaływaniem tych owadów na plonowanie roślin. Prawidłowe zapylenie powoduje nie tylko wzrost uzyskanego plonu, ale także przyczynia się do wzrostu parametrów jakościowych. Przy pełnym i prawidłowym zapyleniu roślin zwyżka plonu, w porównaniu z plonem przeciętnym wynosi w zależności od rośliny od 20 do 80 procent” – alarmują pszczelarze.

Zatem przy opryskach konieczne jest uwzględnienie działań zabezpieczających ochronę nie tylko pszczoły miodnej, ale także dziko żyjących zapylaczy i innych pożytecznych owadów. Tak więc trzeba stosować środki ochrony roślin w wyznaczonych terminach i porach dnia, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

­– Trzeba też pamiętać o tym, by korzystać wyłącznie ze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu, ściśle przestrzegać zapisów zawartych na etykiecie środka ochrony roślin i okresów prewencji. Ponadto trzeba dobierać środki selektywne, nietoksyczne dla pszczół lub o krótkim okresie prewencji. Najważniejsze jednak, by zabiegi z użyciem środków ochrony roślin wykonywać poza okresem aktywności pszczół, na przykład   wieczorem po zakończeniu oblotu upraw i nie stosować na rośliny uprawne w czasie kwitnienia, gdyż to szkodliwe jest dla pszczół – dodaje jeden z sochaczewskich pszczelarzy.

Zwraca też uwagę na to, aby nie stosować żadnych oprysków środkami ochrony roślin bliżej niż 20 metrów od pasiek i przy wietrze co najmniej 4 metry na sekundę.

Nieprzestrzeganie przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2014 roku w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin, wiąże się z karą finansową do cofnięcia dopłat włącznie. Wszelkie naruszenia przepisów należy zgłaszać policji, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zasady i przepisy przypomina rolnikom Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie.

Warto też pamiętać, że pszczoła to najstarsze stworzenie świata. Pojawiła się 120 milionów lat temu. W Polsce jest jej ponad 460 gatunków. Wyginięciem zagrożone są 222 gatunki. Pszczoła miodna nie jest w stanie przetrwać bez opieki, a dziko żyjące roje zamierają w przeciągu kilku lat. To przez działalność człowieka pszczoły są zagrożone, a bez nich nie będzie co jeść na świecie – podkreśla pszczelarz, zaznaczając, że bez pszczół nie będzie też tak lubianego przez wielu miodu.

BN

Fot. Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz