Przystań już w listopadzie.

Już niedługo będziemy mogli korzystać z kawiarni na sochaczewskiej przystani. Nastąpi to prawdopodobnie w grudniu, bo choć budowa obiektu zakończy się na początku listopada, to inwestycja musi przejść jeszcze odbiory techniczne.

 Dobiega końca jedna z największych inwestycji sochaczewskiego samorządu ostatnich lat. Jest nią drugi etap zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego, na którego wykonanie przeznaczono 13 776 000 zł.

Ucieczka znad rzeki

Dzięki tym środkom, z których połowa pochodziła z dotacji otrzymanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz budżetu państwa, udało się spełnić marzenia wielu pokoleń mieszkańców Sochaczewa o powrocie miasta nad Bzurę.

Kończące się prace, to także zwieńczenie planów sięgających jeszcze lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wtedy to ówczesne władze miasta postanowiły stworzyć nad rzeką miejskie tereny wypoczynkowe. Pierwszym działaniem była budowa w połowie lat 30. XX wieku przystani wodnej. Dalsze prace nad Bzurą zostały przerwane niemiecką napaścią na Polskę. W wyniku walk o Sochaczew we wrześniu 1939 roku przystań uległa zniszczeniu. Po zakończeniu wojny została częściowo odbudowana, a nad Bzurą posadzono topole i wytyczone alejki spacerowe.

Jednak radość mieszkańców nie trwała długo. Wzrost zanieczyszczenia Bzury, która stała się kolektorem zrzutowym dla wszelkiego rodzaju ścieków z aglomeracji łódzkiej, oraz podpalenie przystani, spowodowały, że miasto znów odwróciło się od rzeki.

Powrót do świetności

Do naszych czasów z dawnej świetności tych terenów pozostał jedynie hangar byłej przystani. I to właśnie na jego miejscu powstała nowa stanica wraz z kawiarnią. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim, budowa kompleksu ma się zakończyć w połowie listopada. Potem nastąpią odbiory techniczne. I dopiero po ich zakończeniu, co prawdopodobnie nastąpi na początku grudnia, budynek zostanie oddany do użytku. A dokładnie znajdująca się w nim kawiarnia. Natomiast wypożyczalnia sprzętu wodnego będzie otwarta dopiero w przyszłym roku.

Do nowej przystani będzie można dojechać przebudowywanym zjazdem od strony ulicy Moniuszki i pozostawić samochód na znajdującym się przed przystanią parkingu. Obok niego wygospodarowano także miejsce na plac, z którego będzie można zejść schodami na plażę miejską. A ta od przystani została oddzielona betonowymi tarasami z siedliskami. Same tarasy, oprócz miejsca dla wypoczynku, będą pełniły rolę ochrony terenu przystani w przypadku powodzi.

Natomiast ci, którzy lubią spacery, dotrą do stanicy zarówno nowym zjazdem, jak i wybudowanymi już bulwarami od strony ulicy Podzamcze. A ta także została przebudowa w ramach zagospodarowania terenów nad Bzurą. Nie tylko wymieniono jej nawierzchnię i wybudowano wzdłuż niej zatoki postojowe. Ulicy został również przywrócony jej pierwotny przebieg i została wydłużona do samego brzegu Bzury. Gdzie przeniesiono znajdujący się przy ulicy Traugutta pomnik ofiar II Wojny Światowej.

Przy okazji dodajmy, że obecnie trwa trzeci i ostatni etap zagospodarowania terenów wokół wzgórza zamkowego i terenów nad Bzurą, którym jest budowa nowego amfiteatru.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz