Przepisami w piratów.

Te wakacje mają być przełomem w walce z piratami na polskich drogach. W lipcu mają wejść między innymi przepisy, która umożliwią policji skuteczną walkę z tym kierowcami, którzy przekraczają dozwoloną predkość.

Już wkrótce, a dokładnie w lipcu zaczną obowiązywać przepisy, na podstawie których zarówno za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, jak i poza nim będzie groziła utrata prawa jazdy. Do tego dojdzie mandat w wysokości 500 złotych i 10 punktów karnych. Nowe przepisy mają skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. I może się to okazać bardzo skuteczne, ponieważ utrata prawa jazdy jest bardziej bolesna niż wizja mandatu czy punktów karnych.

Ale na tym nie koniec. W lipcu ujednolicony zostanie również limit prędkości w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia będzie to 50 km na godzinę. Dziś w godzinach 23.00 – 5.00 wynosi on 60 km/h.

Lipiec to także rewolucja na przejściach dla pieszych. Mające wejść przepisy mówią o pierwszeństwie pieszego jeszcze przed przejściem. Nie oznacza to jednak, że na pasy będziemy mogli wchodzić w każdej chwili i bez względu na okoliczności. Otóż nie, ponieważ jak zapisano w przepisach: „Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko, albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (…) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem”. Na pieszych nałożono również obowiązek obserwowania drogi jeszcze przed wejściem na przejście.

Z kolei kierowca zbliżając się do przejścia, będzie obowiązany: „zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście, albo znajdującemu się na tym przejściu”. Co oznacza, że oprócz obowiązującej obecnie szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości, aby móc zareagować na nagłe sytuacje na kierowców nałożono obowiązek obserwowania nie tylko samego przejścia, ale również jego otoczenia i przewidywać, kto będzie chciał wejść na pasy.

opr. es

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz