Przedwyborczy kogel mogel.

Choć do wyborów prezydenckich 28 czerwca pozostały niecałe dwa tygodnie, dalej nie wiadomo dokładnie, jak wszystko się odbędzie, a to pierwsze w historii wybory w naszym kraju, kiedy będzie możliwość głosowania korespondencyjnego.

Jak pokazuje nasza najnowsza historia, wybory prezydenckie, w których głosujemy bezpośrednio na jednego kandydata, cieszą się największą popularnością, więc śmiało można je nazwać świętem naszej demokracji. Ale jakie będzie to nasze świętowanie, gdy króluje niepewność: co, jak i gdzie?

Korespondencyjnie czy w lokalu?

Zapytaliśmy przechodniów w Sochaczewie: co wiedzą o możliwości głosowania korespondencyjnego w nadchodzącym głosowaniu prezydenckim? To wszyscy zgodnie odpowiedzieli: że nic na ten temat nie wiedzą. Może też dlatego prawie wszyscy byli za głosowaniem tradycyjnym – w lokalu wyborczym.

Nasza mini ankieta było przeprowadzona tuż przez informacją zamieszczoną przez Urząd Miasta Sochaczew na stronie internetowej, która znalazła się 10 czerwca po godzinie 14. Czytamy w niej: „Głosować korespondencyjnie może każdy wyborca. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do dnia 16 czerwca 2020 r. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do dnia 26 czerwca 2020 r. (…)”.

Jak informuje urząd miejski; głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz wyborcy, którzy posiadają orzeczenie organu rentowego o:

1) całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;

2) całkowitej niezdolności do pracy;

3) niezdolności do samodzielnej egzystencji;

4) zaliczeniu do I grupy inwalidów;

5) zaliczeniu do II grupy inwalidów;

Z tej możliwości mogą skorzystać także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Przypomnijmy, że wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Burmistrza Miasta Sochaczew najpóźniej do dnia 19 czerwca 2020 roku.

Bardzo mało czasu

W związku z powyższą informacją, ten kto chce zagłosować listownie, a nie przebywa bądź nie będzie przebywał na kwarantannie, ma czas na zgłoszenie tego do 16 czerwca. Zatem może wydarzyć się taka sytuacja, że wyborca, który nie ma dostępu do internetu, a chce głosować z własnego domu, może dowiedzieć się po 16 czerwca, że miał taką możliwość, ale przekroczył termin. Wówczas taka opcja głosowania odpadła i pozostaje już jedynie tradycyjne głosowanie w lokalu wyborczym w dniu wyborów.

Szczęśliwy ten, który dowiedział się o tym np. z powyższego artykułu, ale uwaga, pozostają już tylko godziny na zgłoszenie takiej informacji, także czasu na przemyślenie sprawy praktycznie już nie ma.

Nie będzie lokalu wyborczego w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej przy ul. Piłsudskiego 26.

Ci, dla których jedyną szansą na oddanie swojego głosu na jednego z kandydatów w wyścigu na urząd Prezydenta RP pozostanie odwiedzenie lokalu wyborczego, proszeni są o sprawdzenie lokalizacji, pod który lokal przynależą. Choć tak naprawdę w naszym mieście dojdzie do zmiany tylko jednego lokalu. Jak informuje Urząd Miasta: „Dla wyborców, którzy dotychczas w wyborach samorządowych, parlamentarnych lub prezydenckich oddawali głos w obwodowej komisji wyborczej mieszczącej się w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej przy ul. Piłsudskiego 26 czeka zmiana. W najbliższych wyborach prezydenckich, zarządzonych na 28 czerwca, wyborcy z tego obwodu oddadzą głos w nowym miejscu. Zamiast do spółdzielni udadzą się do lokalu utworzonego w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Kaczorowskiego 7”.

Głosowanie ma sens?

Jak pokazują sondaże, nadchodzące wybory prezydenckie zapowiadają się pasjonująco. Już w zasadzie teraz możemy mówić, że na pewno nie rozstrzygną się w pierwszej turze. A kto wygra ?

Też ciężko powiedzieć. W kampaniach wyborczych, często jeden dzień, ba nawet jedno zdarzenie – moment nieuwagi, lub źle sformułowane zdanie przez kandydata może przesądzić o porażce.

Między innymi dlatego, my Polacy kochamy tę walkę – te wybory. Jedno jest pewne, nieważne, za jaką opcją polityczną jesteśmy, jakie są nasze przekonania czy preferencje – wszyscy, którzy najdalej w dniu wyborów ukończyli 18 rok życia, winni wziąć w nich udział, i oddać swój głos – to naprawdę ma sens, i jest bardzo ważne!

Marcin Jarkiewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz