PRZED WIATREM I CHŁODEM.

Choć na pierwszy rzut oka wygląda to niezbyt przekonująco, to suche, zimowe powietrze jest największym wrogiem naszej skóry.

Są tego dwie przyczyny: temperatury poniżej zera powodują zwężenie porów. Łój skórny gęstnieje, gruczoły potowe pracują wolniej, a w rezultacie zostaje zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa. Skóra nie potrafi wówczas sama utrzymać właściwej wilgotności. Jeżeli nie wystawiamy się na działanie wiatru i chłodu, to z kolei przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, które są ogrzewane. Powietrze w nich jest zbyt suche. Staje się to powodem utraty wilgoci przez skórę.

Pielęgnacja skóry

W okresie jesienno-zimowym najważniejszą sprawą jest dostarczenie skórze dostatecznej ilości wilgoci. Zabiegi pielęgnacyjne zimą są właściwie postawione na głowie. Tłuste kremy na noc są w tym okresie używane na dzień.

Na noc stosujemy kremy nawilżające. Osiągamy dzięki temu nasycenie skóry wilgocią w czasie snu i ochronę przed utratą wilgoci w ciągu dnia.

Delikatna skóra wokół oczu ma niewiele gruczołów łojowych i nie zawiera podskórnej tkanki tłuszczowej. Na zimno, utratę wilgoci reaguje obrzmieniem i drobnymi zmarszczkami. Aby temu zapobiec, wklepujemy rano i wieczorem specjalny krem pod oczy. Pomocne mogą też być okulary słoneczne, które chronią przed wiatrem i chłodem.

Wargi też nie posiadają gruczołów łojowych i szybko stają się popękane i spierzchnięte. Aby temu zapobiec, wystarczy kilka razy w ciągu dnia posmarować je pomadką lub sztyftem glicerynowym.

Podobnie skóra szyi nie zawiera gruczołów łojowych, ani tkanki tłuszczowej podskórnej. Noszone różnego rodzaju szale i golfy dodatkowo pozbawiają skórę szyi tłuszczu. Dla zrównoważenia obciążeń występujących w ciągu dnia, wystarczający jest krem do szyi wklepywany każdego wieczoru. Uelastycznia on skórę i zatrzymuje wilgoć.

Ręce w czasie chłodów też potrzebują specjalnej ochrony. Na szorstką skórę rąk pomoże częste, najlepiej po każdym myciu smarowanie kremem. Jeżeli dłonie są bardzo narażone, musimy zapewnić im od czasu do czasu maseczkę. Wieczorem, po nasmarowaniu ich grubą warstwą kremu, nakładamy bawełniane rękawiczki i idziemy spać. Nigdy nie zapominamy o noszeniu rękawiczek na świeżym powietrzu.

Zabiegi profesjonalne

Korzystajmy przynajmniej raz w miesiącu z zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Skóra zostanie tam poddana intensywnemu nawilżeniu oraz regeneracji. Pomoże to przetrwać czas zimowych chłodów i nie dopuścimy do niepotrzebnych defektów skóry.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz