Przebudowa Głowackiego.

fot.pixabay

W końcu, po kilkakrotnej zmianie terminów rozpoczął się pierwszy etap przebudowy ulicy Głowackiego. Inwestycja, która jest realizowana przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, ma być zakończona 30 września.

W ubiegłym tygodniu firma Strabag przystąpiła do długo oczekiwanego remontu pierwszego fragmentu ulicy Głowackiego. Prace rozpoczęły się od rozbiórki chodnika. Co z kolei oznacza, że idąc w kierunku Czerwonki, musimy przejść przez park Garbolewskiego. Tu jednak pojawia się problem.

Przefrunąć nad budową

Otóż w myśl rozporządzenia ministra zdrowia do 11 kwietnia zakazuje się: „korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż”.

Co z kolei spowodowało, że sochaczewska policja wydała komunikat, w którym informuje: „Ponieważ w sochaczewskich parkach i bulwarach często dochodziło do spotkań towarzyskich, wzrastało też ryzyko zakażenia. W tych miejscach możecie się spodziewać policjantów, którzy wspólnie z funkcjonariuszami innych służb będą egzekwować obowiązujące przepisy, z troską o zdrowie wszystkich mieszkańców powiatu sochaczewskiego”.

Miejmy jednak nadzieję, że karani będą jedynie ci, którzy rzeczywiście łamią przepisy, a nie osoby, które nie mają innego wyjścia i muszą przemieszczać się przez park w celu ominięcia budowy.

Remont na raty

Pierwszy etap ma objąć odcinek ulicy o długości na odcinku 645 metrów – od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do torów kolejowych prowadzących do hal magazynowych na Polach Czerwonkowskich. Koszt inwestycji, która potrwa do końca września, to 2 619 916 złotych, z czego część pochodzi z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Do inwestycji dołożył się także miejski samorząd. Ten najpierw przekazał starostwu 40 tys. zł na opracowanie dokumentacji technicznej inwestycji a następnie wsparł ją kwotą 265 tysięcy złotych.

Pozyskane przez powiat środki zostaną przeznaczone na wymianę podłoża i przebudowę nawierzchni ulicy. Wybudowana zostanie także kanalizacja deszczowa oraz powstanie jednostronny chodnik, wraz ze ścieżką rowerową. Przypomnijmy, że obecnie kończy się on przy wjeździe do szkoły muzycznej. Natomiast dalej, w kierunku Czerwonki trzeba iść skrajem jezdni. Należy również wspomnieć, że plan przebudowy Głowackiego przewiduje powstanie miejsc postojowych wzdłuż ogrodzenia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Dodajmy, że jest to pierwszy etap przebudowy ulicy Głowackiego. Kolejny nastąpi po uregulowaniu praw własności do części terenu. A gdy to nastąpi, starostwo wyremontuje odcinek Głowackiego od przejazdu kolejowego do obwodnicy Sochaczewa.

Wykańczanie Trojanowskiej

Przy okazji dodajmy, że na zlecenie starostwa firma Strabag pod koniec marca rozpoczęła ostatni etap przebudowy ulicy Trojanowskiej. Tu koszt inwestycji wynosi 2 274 172 zł.

Podobnie jak w przypadku Glowackiego, powiat mógł liczyć zarówno na pomoc ze strony rządu, jak i miejskiego samorządu. Dzięki temu ulica zostanie całkowicie przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ulicą Przylasek do granic miasta.

Zakres prac przewiduje wymianę podbudowy drogi, wybudowanie odwodnienia oraz ułożenie nowej nawierzchni, przystosowanej do dużych obciążeń. W planach jest również budowa ścieżki rowerowej oraz jednostronnego chodnika.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz