Premier Mateusz Morawiecki ogłasza „100 dni solidarności”.

Reklamy
Dziś Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję rządu ws. obostrzeń.
– Rozpoczynamy dziś 100 dni solidarności, które pozwolą nam lepiej przejść przez ten okres. Na końcu tego okresu będzie pewnie dostępna szczepionka – mówił szef rządu. Ujawnił także, co zmieni się od przyszłej soboty.
Rada Ministrów zdecydowała, że placówki gastronomiczne, te z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia.
Nasze plany są warunkowe: decyzje będą podejmowane po analizie skumulowanej liczbie zachorowań z ostatnich 7 dni. Wtedy będziemy też decydować o tym, który powiat znajdzie się w strefie żółtej lub zielonej. Jesteśmy przygotowani też na czarny scenariusz, jakim jest narodowa kwarantanna – mówił minister zdrowia na konferencji prasowej.

W ramach prac zostały przygotowane trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Do 23 grudnia szkoły pozostaną zamknięte.
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia
Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
Od 28 grudnia rząd ma plan powrotu do strefy czerwonej, żółtej i zielonej.
Na konferencji prasowej polityk nawiązał także do świąt Bożego Narodzenia. Prosił, aby były to małe spotkania w gronie rodzinnym i aby nie przemieszczać się z miasta do miasta.
źródło: wp.pl, gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz