Premie za sadzenie lasu.

fot.pixabay

Każdy rolnik, który uzyskał wsparcie na zalesianie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i posadził las, może ubiegać się o dwie premie. Od 15 marca Agencja przyjmuje wnioski o ich przyznanie w ramach wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych finansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020. Można je złożyć tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

O wspomniane premie mogą starać się tylko i wyłącznie rolnicy indywidualni, którzy w latach 2015-2020 złożyli wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie, otrzymali postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy, a także wykonali zalesienie i złożyli oświadczenie o jego wykonaniu zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z potwierdzeniem złożonym przez nadleśniczego. Do otrzymania premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej nie są uprawnione jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Wnioski powinny wpłynąć do 15 maja. Jednak ten dzień przypada w sobotę, więc bez konsekwencji finansowych można to zrobić jeszcze do 17 maja. W sumie ARiMR będzie przyjmowała wnioski w ciągu 25 dni po upływie tego terminu, czyli do 11 czerwca. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia przyznana premia będzie pomniejszona o 1 procent.

– Na pewno skorzystam z tej premii, bo posadziłem mały lasek i potrzebne są nakłady na jego utrzymanie. Tegoroczna zima była trudna dla młodych drzewek. Część z nich została obgryziona przez zwierzynę, więc potrzebne są dodatkowe inwestycje – mówi mieszkaniec Pawłowic.

Premia pielęgnacyjna to zryczałtowana płatność, przyznawana corocznie przez 5 lat (od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej) do gruntów, na których dokonano zalesienia. Jej wysokość waha się od 794 złotych do 1628 złotych na hektar. Płatność zależy od warunków naturalnych danego terenu, takich jak ukształtowania, podatność na erozję czy zastosowana forma ochrony upraw przed zwierzyną. Jeśli zastosowano repelenty, czyli środki odstraszające, można dodatkowo otrzymać kwotę 424 złotych za hektar.

Z kolei premia zalesieniowa przyznawana jest corocznie przez 12 lat (od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej) do gruntów, na których posadzono las, a które wcześniej wykorzystywano do prowadzenia działalności rolniczej. Wysokość tej premii wynosi 1215 złotych za hektar.

Na terenie powiatu sochaczewskiego spora grupa rolników zainteresowana jest tymi premiami, gdyż wielu z nich zdecydowało się obsiać lasem słabsze grunty orne. Ilu rolników skorzysta z dodatkowych premii, to okaże się dopiero w czerwcu.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz