Pozwolą odetchnąć w opiece.

fot. pixabay
Sochaczew przystąpił do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ,,Opieka wytchnieniowa – edycja 2021” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. W związku z tym Centrum Usług Społecznych zachęca do udziału w projekcie rodziny lub opiekunów osób niepełnosprawnych zamieszkałych w Sochaczewie.

Jak nas poinformowała dyrektor centrum, Zofia Berent, wiadomo już, że  nasze miasto zostało zakwalifikowane do przyznania niezbędnych środków, a w najbliższych dniach ma zostać podpisana umowa z ministerstwem.
Wyjaśnienia wymaga fakt, że program ,,Opieka wytchnieniowa” jest kierowany do członków rodzin lub osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami dorosłymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczenie równoważne.

Nowa usługa w pierwszej kolejności przysługuje opiekunom osób z niepełnosprawnością sprzężoną, wymagającym wysokiego poziomu wsparcia, stale przebywającym w domu, czyli takim, które nie korzystają z placówek pobytu całodobowego.

Korzystanie z opieki wytchnieniowej nie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Warunkiem jest jedynie udokumentowana niepełnosprawność i świadczenie pomocy w miejscu zamieszkania takiej osoby.
Po podpisaniu umowy z ministerstwem CUS zatrudni chętnych do sprawowania opieki zastępczej. Osoby zainteresowane muszą spełnić kilka warunków: posiadać wykształcenie min. średnie oraz kwalifikacje opiekuna osoby niepełnosprawnej i roczne doświadczenie w takiej opiece, może to być również pielegniarka. Centrum proponuje zatrudnienie na umowę-zlecenie.

Wnioski będą przyjmowane do 31 marca pocztą, drogą elektroniczną za pomocą systemu platformy ePUAP lub osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie, aleja 600-lecia 90, 96-500 Sochaczew, w kopercie z dopiskiem ,,Opieka wytchnieniowa – edycja 2021”.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem 46 863-14-81 wew. 216. Osobą odpowiedzialną za projekt jest Marzena Zydlewska.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie:   www.niepelnosprawni.gov.p

źrodło: UM

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz