Powiat sprzedał działkę przy Głowackiego za ponad 8 milionów.

Reklamy

Za bardzo wysoką cenę 8 390 000,00 zł została sprzedana zabudowana działka o powierzchni 31 259 metrów kwadratowych, stanowiąca własność Powiatu Sochaczewskiego zlokalizowana przy ul. Głowackiego. Jest  to kwota niemal trzykrotnie wyższa od wynikającej z operatu szacunkowego ceny wywoławczej.  Sprzedający, czyli samorząd powiatowy uzyskał za tę nieruchomość bardzo korzystną cenę – blisko 269,00 złotych za metr kwadratowy gruntu. Działkę, przystępując do przetargu ustnego nieograniczonego, 12 stycznia br. nabyła warszawska firma VFM SPV 2 VFM.

Powiatowa działka cieszyła się dużym zainteresowaniem developerów, o czym świadczy fakt, iż do przetargu przystąpiło aż pięć firm a licytowana kwota podnosząca cenę podbijana była 47 razy, każdorazowo o kwotę większą niż 1% ceny wywoławczej.

Nabywca, firma VFM SPV 2 VFM Sp. o.o. / sp. komandytowa z Warszawy to dynamicznie rozwijająca się spółka deweloperska z doświadczeniem w zakresie budownictwa oraz w nieruchomościach. Mając na względzie swój dynamiczny rozwój oraz dostarczanie klientom nowoczesnych mieszkań stosownie do potrzeb, firma poszukuje gruntów z potencjałem pod realizację zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Znana jest już dobrze na sochaczewskim rynku, bowiem to ona zrealizowała inwestycje przy ul. Okrzei i Otwartej a wkrótce przystąpi do budowy osiedla bloków przy ul. Olimpijskiej. Ponadto, VFM może pochwalić się nowoczesnymi apartamentami w Łodzi a niebawem w pobliskim Błoniu. Zakupem powiatowej działki VFM robi kolejny krok w kierunku ożywienia tkanki miejskiej w tej części Sochaczewa.

Przypomnijmy, Zarząd Powiatu za zgodą większości radnych powiatowych, powziął decyzję o sprzedaży tej nieruchomości. Działka przy ul. Głowackiego w Sochaczewie to pozostałość po byłym gospodarstwie pomocniczym ZS RCKU. Gospodarstwo liczyło ponad 50 ha ziemi, ale już w drugiej kadencji istnienia powiatu samorządowego sprzedanych zostało ponad 40 ha gruntów. W kolejnych latach gospodarstwo pomocnicze zostało całkowicie zlikwidowane, a we władaniu powiatu zostały pozostałości, które niszczały, w tym omawiana działka. Do tej pory nieruchomość nie była zagospodarowana, a wykorzystywana jedynie raz w roku na potrzeby organizacji kwietniowych Mazowieckich Targów Rolnych i Przedsiębiorczości.

Podczas sierpniowej ubiegłorocznej sesji Rady Powiatu, kiedy to dyskutowano o zasadności sprzedaży tejże działki – Tadeusz Głuchowski, wicestarosta wskazywał, iż od początku istnienia samorządu powiatu, ówczesne władze powiatu sochaczewskiego, jak również sama szkoła nie miały pomysłu na wykorzystanie terenu. Przez lata następowała sukcesywna degradacja nieruchomości, a obecny jej stan uniemożliwia praktycznie zaadaptowanie jej na zadania i potrzeby własne powiatu. Do tego dochodziły ograniczenie w postaci nadzoru konserwatora zabytków, który jeszcze bardziej ograniczał swobodę zagospodarowania terenu, wobec czego, dalsze utrzymanie tej działki było po prostu nieekonomiczne.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz