Poprawa mimo pandemii.

fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego

O problemach w szpitalu związanych z covidem oraz o sytuacji ekonomicznej placówki mówił jej dyrektor Robert Skowronek. Z pewnością cieszy poprawa wyniku finansowego szpitala w tych trudnych czasach, ale oczywiście szpital ma w dalszym ciągu jeszcze spore zadłużenie, podobnie jak 95 procent podobnych placówek w kraju.

O ile za pierwszy kwartał tego roku szpital wygenerował 2,9 mln zł straty i 3 mln zł zobowiązań wymagalnych, to już w październiku strata wynosiła 1,7 mln zł i 2,2 mln zł zobowiązań wymagalnych. Jak informuje dyrektor, wciąż negocjuje pozyskanie kredytu bankowego dla szpitala. Jako sukces pracowników i dyrekcji, Robert Skowronek uznał utrzymanie na prawie dotychczasowym poziomie leczenia innych pacjentów, niż covidowych. Mimo pandemii, udało się wykonać do chwili obecnej ponad 70 procent kontraktów. Aby szpital mógł się rozwijać, zdaniem dyrektora, niezbędne jest dalsze inwestowanie w sprzęt i rozszerzanie działalności specjalistycznej: interny, kardiologii, chirurgii, ortopedii, urologii, położnictwa i ginekologii.

– Musimy iść coraz bardziej w kierunku szpitala specjalistycznego, konkurencyjnego dla innych placówek, gdyż tylko w ten sposób możemy zwiększyć przychody szpitala i poprawić efektywność ekonomiczną zakładu – stwierdził Robert Skowronek.

Starosta Jolanta Gonta przypomniała, że braki sprzętowe w szpitalu są wynikiem wieloletnich zaniedbań z przeszłości, które trudno szybko zniwelować, mimo iż zarówno w tej, jak i poprzedniej kadencji, władze powiatu kierują pomoc dla szpitala na poziomie nienotowanym w latach poprzednich. Obecnie pilne potrzeby szpitala w tym zakresie szacuje się na ok. 1 mln złotych.

Szpital obecnie boryka się również z problemami kadrowymi, związanymi z pandemią i zachorowaniami lekarzy, zwłaszcza tych bardziej doświadczonych. – Być może będę musiał się zwrócić o pomoc do wojewody w tej kwestii, żeby zapewnić bezpieczeństwo i opieką dla pacjentów „niecovidowych”. Sytuacja jest dynamiczna – zapowiedział dyrektor.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz