Ponad 17 mln rządowego wsparcia!.

Aż 17 mln 200 tys. zł trafia na teren powiatu sochaczewskiego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Informację tę przekazał lokalnym samorządowcom minister Maciej Małecki podczas konferencji prasowej w środę, 9 grudnia. To kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa pozwalający zrealizować ważne lokalne inwestycje.

Konferencja odbyła się na terenie przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie. Nieprzypadkowo, bo z przyznanej przez polski rząd puli aż 5 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę nowej hali sportowej przy popularnej „Osiemdziesiątce”. Pozostałe 4 mln zł z dla samorządu powiatowego trafi jako wsparcie inwestycji polegającej na rozbudowie obiektu mostowego na rzece Bzura w ciągu drogi powiatowej ul. Mostowej wraz z dojazdami i budowie chodnika na ul. Brukowej. – Już od dawna samorząd powiatowy chciał zarówno zbudować halę sportową dla „Osiemdziesiątki”, jak i nowy, wygodniejszy, szerszy i bezpieczniejszy most w ulicy Mostowej nad Bzurą. Ale oba zadania są zbyt kosztowne dla budżetu powiatu. Dzisiejsza wiadomość jest dla nas wspaniała. Inwestycje nareszcie będą mogły być zrealizowane. Dziękuję w imieniu samorządowców, jak i wszystkich mieszkańców powiatu. To już nie pierwszy raz, kiedy dzięki zaangażowaniu ministra Macieja Małeckiego, posła ziemi sochaczewskiej na teren powiatu trafiają potężne środki finansowe, zarówno wspierające rozwój gmin, miasta, jak też wspierające działanie służby zdrowia w czasie pandemii – mówiła podczas konferencji starosta sochaczewski Jolanta Gonta.

Kwota 8 mln 200 tys. stanowi dofinansowanie zadań inwestycyjnych na terenach poszczególnych gmin. Tę dobrą informację minister przekazał osobiście uczestniczącym w spotkaniu wójtom.

W ramach przyznanej kwoty z Funduszu Inwestycji Lokalnych dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł otrzyma gmina Młodzieszyn na przebudowę i rozbudowę gospodarki wodno-ściekowej. Do gminy Iłów powędruje 1,4 mln zł celem budowy Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Lubatka. Inwestycja zapewni niezawodną dostawę wody do celów socjalno-bytowych i przeciwpożarowych na terenie gminy, poprawi się więc komfort życia i stan zdrowia mieszkańców. Z kolei gmina Teresin otrzyma dofinansowanie w wysokości 1 mln 500 zł na wymianę opraw oświetleniowych na technologię LED, uzupełnienie oświetlenia w nowych lokalizacjach i modernizację infrastruktury oświetleniowej. Z kolei Gmina Sochaczew zyska wsparcie w wysokości 1 mln 600 zł na budowę Stacji Uzdatniania Wody w Żukowie oraz na budowę świetlicy w Andrzejowie Duranowskim. Gmina Rybno cieszyć się może z dofinansowania o wartości 1 mln 300 zł na realizację zadania dotyczącego budowy Ośrodka Zdrowia dla mieszkańców. Docelowo, obiekt ma być wyposażony w pięć gabinetów poradni dla dorosłych, w tym gabinet zabiegowy i stomatologiczny, dodatkowo trzy gabinety lekarskie oraz poradnia dla dzieci. Natomiast dla gminy Brochów przeznaczono wsparcie w wysokości 600 tys. zł na budowę sieci wodociągowej rozdzielczej wraz z odgałęzieniami do granic działek w miejscowościach: Tułowice, Brochów, Sianno, Lasocin, Famułki Brochowskie, Łasice.

– Jako poseł ziemi sochaczewskiej bardzo się cieszę, że kolejne milionowe dotacje trafiają do nas. Te pieniądze zostaną przeznaczone na konkretne inwestycje, których mieszkańcy potrzebują. Inwestycje samorządowe to także potężny zastrzyk finansowy dla wykonawców, którzy je będą realizować i ich pracowników, którzy znajdą przy nich zatrudnienie. Ponadto, dzięki tym pieniądzom nie trzeba będzie rezerwować środków własnych z budżetów samorządów i będą mogły pójść na inne ważne cele. Należy również podkreślić, że zwłaszcza teraz projekty budowlane są szczególnie cenne. Mam nadzieję, że pozwolą rozruszać lokalną gospodarkę i pomogą nam szybko wyjść ze skutków pandemii koronawirusa. Bez wsparcia rządowego, mniejsze miejscowości takie, jakie są w naszym powiecie, same by sobie nie poradziły. Bo co, koniecznie trzeba dodać jest to wsparcie bezzwrotne – mówi minister Maciej Małecki, przypominając, że samorządy ziemi sochaczewskiej już wielokrotnie pokazały, że dobra współpraca z rządem przynosi powiatowi sochaczewskiemu świetne efekty – Jestem pewien, że tak będzie i tym razem – dodaje.

Przypomnijmy, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Samorządy w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld zł przydzielone w drodze dwóch naborów. W sytuacji, gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów.

 

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz