Pomoc na start dla producentów.

Od 19 października rusza w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o  wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. To daje rolnikom szansę na dodatkowe fundusze do zainwestowania w produkcję rolną.

Pomoc, jaką mogą rolnicy otrzymać ze środków unijnych z ARiMR, decydując się na wspólne działanie, wynosi maksimum do 100 tys. euro rocznie.

– To może być ciekawa oferta, jeśli na przykład sąsiedzi się dogadają na współdziałanie i stworzą taką grupę. Choć z drugiej strony nie jest to łatwe, bo wszystko zależy od rodzaju produkcji na danym terenie. Może jednak spróbować – zastanawia się jeden z rolników z gminy Iłów.

Czy namówi swych sąsiadów na taki pomysł? Mimo że nie ma pewności, to jednak chce spróbować. Oferta, choć kusząca, ma niestety ograniczenia, które niełatwo spełnić.

Propozycja ta finansowana jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i skierowana jest do nowopowstających grup producentów rolnych, które stworzyły się po 14 grudnia 2019 roku. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się także organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 roku o organizacji niektórych rynków rolnych albo z ustawy z 20 kwietnia tego samego roku o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Wsparcia niestety nie otrzymają producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów, a także owoców i warzyw. To nieco smuci rolników, bo na terenie powiatu sochaczewskiego sporo jest sadowników, którzy borykają się z wieloma problemami, więc jako organizacja producencka – jeśli by dostali dofinansowanie – pokonaliby łatwiej obecny kryzys i rozwinęli działalność na przykład przetwórczą na bazie własnych owoców czy warzyw.

Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat działania grupy lub organizacji producentów liczonych od dnia jej uznania. Wsparcie to procentowy ryczałt od wartości przychodów netto tej grupy lub organizacji. W pierwszym roku wynosi on 10 procent, w drugim – 9 procent, w trzecim – 8 procent, w czwartym – 7 procent, a w piątym – 6 procent przychodów netto.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR do 30 listopada.

BN

Fot. Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz