Polowanie na gryzonie.

SOCHACZEW Na terenie Sochaczewa, w okresie od 1 października do 31 grudnia, przeprowadzona zostanie   akcja deratyzacji. Taki obowiązek wynika z przepisów, według których żyjące w kanałach, piwnicach czy garażach szczury należy regularnie tępić i właśnie ograniczeniu populacji gryzoni ma służyć ta ogólnomiejska akcja.

Oznacza to, że deratyzacja jest obowiązkowa. Należy ją przeprowadzić na osiedlach mieszkaniowych, tylko w blokach i kamienicach, gdyż w domach jednorodzinnych problem gryzoni nie istnieje. Deratyzacja prowadzona będzie także w kanałach deszczowych i sanitarnych, na terenie oczyszczalni ścieków, w sieciach ciepłowniczych oraz na miejskim targowisku.
Szczególną uwagę należy zwrócić na piwnice, kotłownie, magazyny, zabudowania gospodarcze, strychy, sieć kanalizacyjną oraz inne miejsca, gdzie mogą pojawiać się gryzonie. W miejscach wyłożenia trutki trzeba umieścić ostrzeżenie „uwaga trucizna”, zabezpieczyć ją przed dostępem ptactwa i zwierząt domowych, zadbać też, aby nie miały do niej dostępu dzieci. Należy oczyścić z odpadków i śmieci podwórza, śmietniki, piwnice i strychy, zabezpieczyć artykuły spożywcze i karmę dla zwierząt, aby nie były dostępne dla gryzoni, oraz uniemożliwić gryzoniom dostęp do wody. Po zakończonej akcji należy zebrać i zlikwidować pozostałe trutki.

Jednak same trutki nie pomogą. Aby walka z tym gryzoniami była skuteczna, musi się także zmienić mentalność niektórych mieszkańców Sochaczewa. A ci, co prawda nieświadomie, ale je dokarmiają. Otóż szczury do życia potrzebują przestrzeni i pokarmu. Ten drugi zapewniamy im sami, dokarmiając inne zwierzęta: ptaki, psy czy koty. A część tego pokarmu ląduje w szczurzych żołądkach. Wzrostowi ich populacji sprzyjają także zaśmiecone piwnice i pozostawianie śmieci obok śmietników.

dot

Fot.: pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz