Policzą olejaki i kopciuchy.

fot.pixabay

Właściciele nieruchomości wykorzystujący do ogrzewania olej opałowy muszą zarejestrować posiadane urządzenia grzewcze, takie jak piece czy nagrzewnice. Natomiast od przyszłego roku taki obowiązek będzie spoczywał na wszystkich właścicielach pieców centralnego ogrzewania.

Od 1 września osoby, które ogrzewają swoje domy za pomocą oleju opałowego, muszą zarejestrować w urzędzie skarbowym posiadane urządzenie grzewcze. I powinny zrobić to jak najszybciej, ponieważ brak rejestracji spowoduje, że w tym sezonie grzewczym   nie kupią oleju od żadnego dostawcy.

Konieczność ta wynika z nowych przepisów, zgodnie z którymi wszystkie transakcje olejem opałowym muszą być rejestrowane w elektronicznym systemie SENT. W ten sposób rząd chce zwiększyć kontrolę nad obrotem tego paliwa. Gdyż jego sprzedaż stwarza olbrzymie pole do popisu dla nieuczciwych sprzedawców, którzy wykorzystują różnice w wysokości akcyz, jakie obowiązują na olej. W przypadku oleju używanego do ogrzewania akcyza wynosi 230 złotych za tonę, a dla oleju napędowego jest to już 1150 złotych. Niektóre firmy wpisują więc olej napędowy jako opałowy i w ten sposób płacą mniejszą akcyzę. Straty państwa w wyniku tego procederu sięgają setek milionów, jeżeli nie miliardów złotych. I aby położyć kres nieuczciwemu obrotowi olejem, osoby prywatne, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe są zobowiązane do potwierdzenia jego odbioru i wskazania ilości faktycznie zakupionego paliwa.

Po złożeniu zgłoszenia w wersji papierowej otrzymamy komplet kodów transakcji, którymi będzie potwierdzany zakup oleju. Pamiętajmy także o tym, że podczas rejestracji wymagane będą dane dotyczące pieca. Trzeba podać dane producenta, model, moc, określić szacunkowe zużycie paliwa oraz podać współrzędne geograficzne nieruchomości. Dane o współrzędnych geograficznych można znaleźć na mapie: msochaczew.e-mapa.net.

Natomiast podczas zakupu oleju podajemy dostawcy indywidualny numer miejsca dostawy przyznany nam przez urząd skarbowy.

Należy dodać, że nie musimy dokonywać rejestracji pieca, jeśli kupujemy maksymalnie 100 litrów oleju. Jednak sprzedawca poprosi nas o dowód osobisty i wyjaśnienie, do jakich celów kupujemy paliwo. Musi to zrobić i wpisać nasze dane do rejestru sprzedaży paliwa przekazywanego potem urzędowi skarbowemu.

Ale na tym nie koniec zmian. Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy w sprawie utworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do której mają trafić wszystkie źródła ogrzewania w kraju o mocy do 1 MW. Rejestracja w CEEB ma być obowiązkowa, a jej zadanie polega na określeniu, ile w na terenie kraju jest tak zwanych kopciuchów, czyli niespełniających norm kotłów i pieców, a których użytkowanie powoduje smog. Projekt przewiduje, że właściciel nieruchomości lub jej zarządca zostanie zobowiązany do złożenia deklaracji, w której wskaże, czym ogrzewany jest dom. Będzie miał na to rok od momentu, gdy ruszy baza danych. Złożone przez nas dane będą sprawdzane przez pracowników samorządowych, kominiarze, strażnicy miejscy, inspektorzy ochrony środowiska i przedstawiciele instytucji, które ze środków publicznych dofinansowały wymianę źródła ciepła lub termomodernizację.

Za niezłożenie deklaracji lub nieprawdziwych informacji przewidziano grzywnę do 5 tysięcy złotych.

opr. Jerzy Szostak

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz