Policja ściga osoby łamiące ograniczenia związane z koronawirusem.

Reklamy

W ubiegłym tygodniu zmieniło się rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Z aktu prawnego jasno wynika, że grupowanie się lub przemieszczanie, poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi jest zabronione.

Przepisy nie zostały wprowadzone po to, by utrudnić komuś życie, ale dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców kraju, przy jednoczesnym ograniczeniu rozprzestrzeniania się groźnego dla ludzi koronawirusa. Kilka osób z powiatu sochaczewskiego zlekceważyło ten zakaz i zmusiło policjantów do interwencji. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie i życie, ale także bliskich i innych mieszkańców.

Minister Zdrowia rozporządzeniem z dnia 24 marca 2020 roku zmienił rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Zakazane jest przemieszczanie się, poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. W praktyce oznacza to, że obostrzenia nie obowiązują w przypadku dojazdu do pracy, wolontariatu, konieczności podjęcia lub kontynuacji leczenia, a także wyjścia do sklepu w celu zakupu żywności.

W tym trudnym dla wszystkich czasie, wzroście zachorowań i zgonów z powodu zakażenia koronawirusem i dużą liczbą osób przebywających w kwarantannie domowej, należy bezwzględnie stosować się do obowiązujących przepisów. I choć zasadność wprowadzenia obostrzeń jest zrozumiała, to jednak nie dla wszystkich.

Do pierwszej interwencji policjantów doszło w ubiegły piątek w Teresinie. Dzielnicowi dostali zgłoszenie, że na ul. Szkolnej trzech mężczyzn pije alkohol w miejscu publicznym. Po dojechaniu na miejsce, mundurowi nie stwierdzili spożywania alkoholu, jednak rozmawiających ze sobą mężczyzn było nie trzech, a pięciu. Mieszkańcy gminy Teresin spotkali się towarzysko.

Podobne interwencje wobec grupujących się osób przeprowadzono na ul. Chopina w Sochaczewie i bulwarach nad Bzurą, gdzie kilku kolegów spotkało się, żeby porozmawiać i pojeździć na deskorolkach.

W ciągu trzech dni, policjanci przeprowadzili 10 postępowań mandatowych wobec osób, które nie zastosowały się do obowiązujących przepisów.

Ponownie przypominamy!

Do 11 kwietnia włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi.

W środkach komunikacji zbiorowej mogą jechać osoby, których liczba jest o połowę mniejsza, niż liczba miejsc siedzących.

Zabronione są spotkania towarzyskie, imrezy, itp., natomiast możemy spotkać się z najbliższą rodziną.

Ograniczenia obowiązują także w przypadku wydarzeń o charakterze religijnym.

Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność, ponieważ obostrzenia są wprowadzone dla poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich. Przypominamy kolejny raz o zakazie grupowania się. Będziemy zdecydowanie reagować w każdym przypadku, gdy chęć spotkania towarzyskiego będzie brała górę nad zdrowym rozsądkiem.

mł. asp. Agnieszka Dzik

fot.policja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz