Policja prosi o pomoc.

W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze krwi osób, które wyzdrowiały z Covid-19. Do apeli lekarzy włącza się policja w całym kraju. Na Mazowszu specjalny apel do ozdrowieńców wystosowała na swych stronach internetowych Komenda Powiatowa Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Funkcjonariusze i pracownicy policji wielokrotnie udowodnili, że ludzkie życie i zdrowie jest dla nich wartością najwyższą, a niesienie pomocy mają wpisane w DNA. Jeżeli jesteś w grupie ozdrowieńców, oddaj osocze i uratuj życie innym” – apelują policjanci na stronie internetowej.

Jak zaznaczają, 55 procent krwi stanowi osocze, które jest bezcennym dzisiaj darem ozdrowieńców.

­„Chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś, to twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddaj je w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i uratuj zdrowie, i życie drugiemu człowiekowi” – dodają policjanci.

Kto może oddać osocze? Osoby, które miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa, przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe, zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu Covid-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT. Jednocześnie mogą oddać krew osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów Covid-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Apel dotyczy osób w wieku 18-60 lat, które nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób, spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza. Osocze mogą oddawać mężczyźni bez transfuzji w wywiadzie, kobiety bez ciąży i bez transfuzji w wywiadzie, oraz osoby bez alloprzeciwciał do antygenów HLA.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas niej pobierana jest krew, którą rozdziela się  na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2, po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz