
Jak mówi dyrektor MOPS Zofia Berent, ośrodek udziela osobom bezdomnym pomocy w formie schronienia, wydaje czystą odzież, przyznaje pomoc finansową, funduje posiłki gotowane przez kuchnię DDPS a wydawane w stołówce Matki Teresy z Kalkuty przy kościele św. Wawrzyńca.
– Szczególnie duże znaczenie ma ta pomoc w okresie zimy. Zabezpieczenie schronienia oraz gorącego posiłku pomaga zapobiegać wypadkom zamarznięć osób, które nie są w stanie zapewnić sobie miejsca noclegowego we własnym zakresie – podkreśla dyrektor MOPS.
Jak informuje Agata Baczyńska, specjalista pracy socjalnej, obecnie w schroniskach znajduje się 37 osób skierowanych tam na podstawie decyzji wydanych przez pomoc społeczną.
– Nasz ośrodek ma zawarte kilka porozumień z placówkami zapewniającymi bezdomnym dach nad głową. Współpracujące z nami schroniska mieszczą się m.in. w Ożarowie Mazowieckim, Oryszewie, Łyszkowicach, Strzałkowie, Radomiu, Pająkowie, Sanoku i Janowie – wylicza Agata Baczyńska.
W ostatnich latach MOPS sprawował opiekę nad 50-65 osobami bezdomnymi rocznie, które kierował do noclegowni lub ośrodków gwarantujących podopiecznym posiłek, łóżko, ochronę przed mrozem. W latach 2018-2019 na sprawowanie opieki nad bezdomnymi wydawano średnio 460 tys. zł rocznie.
Osobom, które nie posiadają żadnych dochodów, pomoc w formie schronienia przysługuje nieodpłatnie i wówczas całkowity koszt pokrywany jest przez samorząd miasta. Jednak nie każdy bezdomny to osoba bez dochodów, rodziny, zepchnięta przez los na margines życia. W tym gronie są także osoby mające prawo do rent, emerytur, które same, świadomie wybrały ten sposób życia.
– Biorąc to pod uwagę radni zobowiązali nasz ośrodek do pobierania choćby symbolicznych opłat od osób, które osiągają regularne dochody. Teraz partycypują w kosztach sprawowania opieki nad nimi. Opłaty są liczone procentowo od dochodu, to znaczy im wyższa emerytura, tym wyższa opłata. Szacujemy, że w przyszłym roku opieka nad bezdomnymi pochłonie 560 tys., a wpłaty od nich wyniosą 72 tys. zł – dodaje Zofia Berent.
Informacje o osobach bezdomnych wymagających wsparcia może zgłaszać do MOPS telefoniczne pod numerem 863-14-81, w godzinach pracy ośrodka. W szczególnych przypadkach można dzwonić także pod całodobowy miejski telefon interwencyjny 862-36-82.
źródło: UM
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis