Pół miliona na bezdomne psy.

W 2020 roku nie zmieni się schronisko zapewniające opiekę bezpańskim zwierzętom zabieranym z ulic naszego miasta. Jak dotychczas usługę tę będzie świadczyło ratuszowi schronisko Suez prowadzone przez PGK sp. z o.o. z Płocka.

Kilka tygodni temu burmistrz ogłosił przetarg na całoroczną, kompleksową opiekę nad bezdomnymi zwierzętami z terenu miasta. Zwycięski podmiot miał zapewnić całodobowo zabieranie bezdomnych zwierząt domowych z terenu miasta, zadbać o ich czipowanie, właściwe wyżywienie, zapewnić opiekę weterynaryjną, aktywnie szukać rodzin gotowych przyjąć psiaki pod swój dach. Oprócz schroniska Suez, które chwali się, że w 2019 roku doprowadziło do 302 skutecznych adopcji, do przetargu przystąpił Zakład Utrzymania Miasta sp. z o.o. ze Skierniewic (137 adopcji), jednak jego ofertę odrzucono uznając za sprzeczną z postawionymi przez ratusz warunkami.

Z Suezem nasz samorząd współpracuje od września 2019 roku. Przez cztery miesiące do płockiego schroniska trafiło 19 psów z terenu miasta, przy czym większość z nich (15) trafiła już do nowych rodzin.

W 2020 roku na zapewnienie opieki bezpańskim zwierzętom burmistrz wydzielił w budżecie 463 tys. zł. W tej kwocie znajduje się jeden ze zwycięskich projektów ostatniej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego czyli 30 tys. zł na ogólnie dostępną, bezpłatną sterylizację psów i kotów z terenu miasta.

Przypomnijmy, że funkcjonujące od dwudziestu lat w Kożuszkach schronisko Azorek musi zostać zamknięte (radni gminy dokonali takiego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego), jest obecnie w fazie wygaszania i od września 2019 roku nie przyjmuje nowych zwierząt. Opiekunowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i wolontariusze zajmują się teraz w Azorku przede wszystkim akcją adopcyjną, by jak najwięcej podopiecznych znalazło kochający dom. W okresie od września do listopada operatorowi udało się przeprowadzić skutecznie 22 adopcje, a to oznacza, że na koniec listopada w Kożuszkach przebywały 53 psy.

Zgłoszenia o błąkających się bezpańskich psach przyjmuje Urząd Miasta

862-22-35 – wewnętrzny 526 lub 361, w dni robocze, w godzinach pracy UM

862-36-82 – po godzinach pracy UM, w święta i weekendy

sochaczew.pl

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz