Poetycka strawa dla duszy.

Fot. Grażyna Grobelska

W okresie pandemii działania kulturalne są mocno ograniczone. Wielu brakuje wernisaży, wystaw plastycznych, koncertów oraz spotkań z ciekawymi ludźmi. Imprezy online nie zastąpią żywego obcowania z kulturą. W tym skomplikowanym czasie ograniczeń pandemicznych pozostaje czytanie książek jako kontakt najbardziej bezpośredni. I to chcą zapewnić mieszkańcom powiatu sochaczewskiego twórcy z tego terenu.

Wśród wielu pozycji książkowych na rynku niewiele jest teraz publikacji dotyczących Sochaczewa i okolic. Stąd też na pewno zainteresuje mieszkańców powiatu sochaczewskiego pojawienie się w najbliższych dniach trzeciego wydania Antologii Poezji Sochaczewskiej.

­– Jest to wydanie szczególne, gdyż powstało w okresie pandemii koronawirusa. W tomie znalazły się nie tylko wiersze wcześniejsze, napisane przez poetów przed pandemią, ale również te powstałe w ostatnich miesiącach, kiedy wszystkim dokucza lockdown i wszelkie ograniczenia z nim związane. Stąd też na okładce Antologii nie przypadkiem znalazł się rysunek wyobrażający koronawirusa i górujący nad tym optymistyczny tytuł: „Łyżka strawy dla duszy”. Poeci, choć zaznaczyli w swych utworach wątki związane z pandemią, to jednak starali się w prezentowanych wierszach wlać nieco optymizmu w serca czytelników – mówi Mirona Miklaszewska, prezes Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut.

Przygotowaniem Antologii zajęli się Grażyna Grobelska oraz Janusz Budnik, członkowie Atutu, którzy z uporem zbierali materiały do tej publikacji. Trzeba było szybko się uwinąć, gdyż tuż przed końcem 2020 roku udało się zdobyć grant na publikację z mikrodotacji uzyskany z Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego. Janusz Budnik opracował i przygotował całość jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Tuż przed Nowym Rokiem książka poszła do druku. W minionym tygodniu Antologia dotarła z drukarni i lada moment będzie można się z nią zapoznać.

W trzecim wydaniu, prezentującym poezję sochaczewską, pokazali się niemal wszyscy członkowie Atutu. To w sumie 24 osoby. Każda z nich przedstawiła od 7 do 8 utworów. Autorzy prezentowani są w krótkich, osobistych notkach wraz ze swoim zdjęciem. W sumie to około cztery strony na osobę, tak więc łatwo sobie wyliczyć, że tomik ma blisko 100 stron.

­– Liczymy na to, że sochaczewianie życzliwie przyjmą nasze utwory i docenią wysiłek twórców, którzy przedstawili swoje niepublikowane dotąd wiersze. I być może przekonają się do tej łyżeczki strawy dla ducha – dodaje Grażyna Grobelska.

Bogumiła Nowak

Fot. Grażyna Grobelska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz