Podwyżka będzie minimalna.

fot. archiwum
23 marca ruszyły konsultacje społeczne nowych stawek śmieciowych, jakie miałyby zacząć obowiązywać w Sochaczewie od 1 maja. Zmiana cen, na tle innych w kraju, będzie minimalna, od 0,50 zł do maksymalnie 4 zł na osobę miesięcznie.

Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, to doskonałe wieści, bo stawki będą wyjątkiem nie tylko na mapie powiatu, ale i kraju.

– Od maja mieszkańcy zapłacą nie 19 ale 23 złote, a gdy zadeklarują kompostowanie – 20 zł miesięcznie. A chcę podkreślić, że mówimy o stawkach bez dopłaty z budżetu miasta, jak miało to dotychczas miejsce. Rodziny kompostujące kuchenne odpadki za śmieci zapłacą tylko złotówkę więcej niż obecnie, a seniorzy posiadający Kartę Seniora 75+ jedynie 0,50 zł więcej. Biorąc pod uwagę, że w okolicznych samorządach, gdzie śmieciarka przyjeżdża po odpady raz na kilka tygodni, a w Sochaczewie na osiedlach bywa i dwa razy w tygodniu, to więcej niż lepsza cena – zaznacza burmistrz.

Na przetargu spółka Partner Apelscy za czternaście miesięcy współpracy z miastem zażądała 9,3 mln, a Remondis aż 16 mln. Jak te kwoty przełożyłyby się na opłatę śmieciową? Gdyby przyjąć ofertę Remondisa, to miesięcznie każdy mieszkaniec musiałby za śmieci zapłacić 35-36 złotych.

– Propozycja operatora, z którym współpracujemy obecnie, okazała się dużo rozsądniejsza, dlatego mówimy dziś o wzroście o zaledwie kilka złotych. Myślę, że wpływ na to miało wiele czynników, a decydujący nasza spokojna postawa. Firmę Partner zawsze traktowaliśmy poważnie, nie dawaliśmy się ponieść emocjom. Gdy w biegłym roku udowodniła, że koszty gospodarki odpadami gwałtownie wzrosły, nie dopuściliśmy by zeszła z rynku, zawarliśmy ugodę, podnieśliśmy jej wynagrodzenie. Jesteśmy dla jej właścicieli poważnym, stabilnym partnerem i zapewne stąd taka korzystna cena – podsumowuje Piotr Osiecki.

Konsultacje proponowanej stawki, wzoru deklaracji śmieciowej, nowej treści regulaminu utrzymania czystości na terenie miasta potrwają do 5 kwietnia.

źródło: UM

fot.archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz