Podrzucona pod cmentarz żydowski.

31 sierpnia pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, podczas sprawdzania stanu cmentarza żydowskiego przy ulicy Sierpniowej, odkryli porzucony pod bramą duży fragment tradycyjnego żydowskiego nagrobka – macewy. Według okolicznych mieszkańców, został on przywieziony i porzucony przez nieznane osoby. Trwa obecnie analiza naukowa w celu wydatowania macewy oraz ustalenia personaliów zmarłego.

Cmentarz żydowski w Sochaczewie to jeden z najstarszych cmentarzy tego typu na terenie Mazowsza. Ostatnim pochowanym obywatelem miasta był Paweł Weinberg, wiceburmistrz Sochaczewa, który został zamordowany przez nieznanych sprawców w maju 1945 roku.

Destrukcja cmentarza i znajdujących się na nim nagrobków rozpoczęła się podczas II wojny światowej, proces niszczenia trwał jednak jeszcze w czasach PRL. Obecnie po setkach macew nie ma już śladu – wiele z nich wykorzystano do budowy dróg i fundamentów budynków. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej apeluje do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu o przekazywanie pozostałości po macewach, jeśliby na takie natrafili.

Michał Górny

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz