Po parku z przewodnikiem.

Fot. Fot. Małgorzata Kazur / NIFC

ŻELAZOWA WOLA W każdą sobotę i niedzielę, o godzinach 11.00, 13.00 i 14.00, odbywają się spacery z przewodnikiem po parku w Żelazowej Woli. Można poznać ciekawe zakątki i przyjrzeć się parkowej zabudowie oraz roślinności. Zwłaszcza w okresie zbliżającej się wiosny to miejsce może wydać się niezwykle interesujące, nie tylko dla pasjonatów muzyki czy historii.

Muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina zaprasza na te niezwykłe przechadzki rodziny z dziećmi, małe grupy turystów oraz indywidualnych zwiedzających, aby skorzystali z poznania historyczno-przyrodniczych atrakcji parku.

Podczas spaceru sprawdzimy wspólnie, ile kształtów, detali, a nawet kolorów kryje w sobie przez cały rok park w Żelazowej Woli. Przedstawimy fascynującą historię tego miejsca oraz ludzi z nim związanych, jak powstawał ten park i czy w czasie, gdy przebywali tu Chopinowie, wyglądał podobnie” – zachęcają pracownicy Muzeum.

Przybyłych oprowadzać będzie przewodnik Andrzej Fortuna. Chętni na wycieczkę z przewodnikiem proszeni są o czekanie przy pawilonie recepcyjnym. Z racji panującej pandemii trzeba zachować około 2 metrów odległości od osób, z którymi nie przebywa się na co dzień. Grupa maksymalnie może mieć 10 uczestników. Koszt jest wliczony w cenę biletu wstępu do parku.

Ponadto organizatorzy oferują zobaczenie XIX-wiecznych drzew, niezwykłych kwiatów z różnych części świata i roślinności piętrowej, skomponowanej w nowoczesnym stylu. Co prawda rośliny dopiero odżywają, ale są też hodowane w szklarniach.

Przyjrzymy się ukrytym w parku wizerunkom Fryderyka i tak zwanej małej architekturze, pergolom z pnącymi roślinami, czy altanom. Geometryczna przestrzeń niczym muzyka posiada swój rytm, co odkryjemy, spacerując parkowymi alejkami, sąsiadującymi z Morskim Okiem czy Estradą nad Stawem. Po drugiej stronie Starego mostu na rzece Utracie odkryjemy krajobrazową część parku” – informuje przewodnik.

Warto się wybrać teraz do Żelazowej Woli, kiedy powoli zaczyna budzić się już natura i przyjrzeć jej odradzaniu. Co prawda park najbujniej rozkwita dopiero w kwietniu i maju. Jednak również teraz jest to miejsce niezwykle przyciągające.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz