Płocka będzie jak nowa.

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Już niedługo powinniśmy się dowiedzieć, czy miejski samorząd otrzyma rządowe wsparcie na generalny remont należącego do miasta odcinka ulicy Płockiej. Chodzi o fragment o długości 400 metrów – od skrzyżowania z ulicą Gawłowską do granic Sochaczewa. W ramach zaplanowanej inwestycji ma być również wyremontowany odcinek ulicy Łowickiej – od Płockiej do Lubiejewskiej.

Miasto liczy na wsparcie realizacji tej inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych. Gdyby wniosek zyskał uznanie w oczach komisji konkursowej, samorząd Sochaczewa może liczyć na dofinansowanie inwestycji w przedziale od 50 do 80 procent kosztów przebudowy. A ta dotyczyłaby nie tylko wymiany samej nawierzchni. W planach jest również budowa ścieżki rowerowej, chodników po obydwu stronach jezdni oraz przebudowa skrzyżowania, aby miłośnicy jazdy na rowerach mogli bezpiecznie dotrzeć na istniejącą już ścieżkę na moście.

Zaprojektowano także wysepki dla pieszych oraz nową sygnalizację świetlną. Jak informuje Urząd Miejski, podobny zakres prac przewidziano na 120-metrowym odcinku ulicy Łowickiej, sięgającym do ulic Rolniczej i Lubiejewskiej. Tam też ma nastąpić wymiana asfaltu, powstanie też nowa ścieżka dla rowerów. Przy okazji należy również dodać, że Starostwo Powiatowe w Sochaczewie planuje przebudowę skrzyżowania ulic Płockiej oraz Gawłowskiej, tak, aby stało się ono bardziej drożne i nie tworzyły się na nim korki w godzinach szczytu.

Przypomnijmy, że to już kolejne podejście miejskiego samorządu do tej inwestycji przy wsparciu środków zewnętrznych. Pierwszą próbę podjęto w 2016 roku. Wtedy jednak nie znalazła ona uznania w oczach ówczesnego wojewody, który przyznał inwestycji niewystarczającą liczbę punktów, aby mogła otrzymać zewnętrzne wsparcie. Powodem były prawdopodobnie koszty, które opiewały na ponad 5 milionów złotych. Te środki zamierzano przeznaczyć nie tylko na przebudowę samej ulicy, ale także skrzyżowania ulic Płockiej z Łowicką oraz Gawłowską. W ramach inwestycji planowano również wybudowanie kanalizacji deszczowej, dzięki której nie dochodziłoby do corocznego podtapiania posesji położonych w rejonie Rozlazłowa.

Warto również wspomnieć o tym, że miejski samorząd próbował także porozumieć się z gminą Sochaczew w sprawie złożenia wspólnego wniosku na remont całej Płockiej, od jej skrzyżowania z Gawłowską do obwodnicy Sochaczewa w Żdżarowie. Ale rozmowy zakończyły się fiaskiem i do wspólnej inwestycji nie doszło. To z kolei spowodowało, że zarezerwowane na ten cel środki w budżecie miasta przeznaczono na przebudowę i utwardzanie innych ulic na terenie Rozlazłowa. Za te pieniądze wybudowano również chodnik wzdłuż ulic Płockiej i Łowickiej – od skrzyżowania z Gawłowską do ulicy Rolniczej, oraz bezpiecznie przejście wzdłuż Płockiej, obok budynków byłego Metalowca.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz