Piesi pod specjalnym nadzorem.

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego
Reklamy

Ten rok będzie przełomowy dla pieszych oraz kierowców. Ci pierwsi będą mieli pierwszeństwo nie tylko na pasach, ale też podczas wchodzenia na nie. Z kolei kierowcy będą musieli nie tylko uważać na pieszych, ale również dostosować się do nowych ograniczeń związanych z poruszaniem się pojazdów w terenie zabudowanym. Restrykcje czekają także właścicieli elektrycznych hulajnóg i elektrycznych deskorolek.

 W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację „Prawa o ruchu drogowym”. Przyjęta przez posłów zmiana przepisów wprowadza radykalne zmiany dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to szczególnie doprecyzowania pierwszeństwa pieszych wchodzących na przejścia. Przymierzano się do tego już za czasów rządu PO-PSL, ale wtedy nowelizacja przepisów została zablokowana przez senatorów Platformy Obywatelskiej.

 Oczy wokół głowy

Tym razem nie było z tym problemu i Sejm większością głosów przegłosował oczekiwane od lat zmiany.

Od 1 czerwca zbliżając się samochodem do przejścia dla pieszych, będziemy musieli nie tylko zachować szczególną ostrożność. Zobowiązani zostaniemy do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, zmniejszając prędkość tak, aby nie narazić go na niebezpieczeństwo oraz – co jest nowością – ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

Oznacza to, że mamy obowiązek uważnej obserwacji nie tylko samego przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Piesi muszą natomiast pamiętać o tym, że przepis o pierwszeństwie nie będzie dotyczył tramwajów. A to oznacza, że nie możemy przechodzić przez przejście, gdy przejeżdża przez nie, lub zbliża się do niego tramwaj.

Należy również pamiętać o tym, że przy wchodzeniu lub przechodząc przez pasy znajdujące się na drodze, lub na torowisku, musimy zachować szczególną ostrożność – inaczej mówiąc, nie może wchodzić pod nadjeżdżające pojazdy.

Koniec z telefonami

Nowelizacja kładzie również kres używaniu telefonów na przejściach. Otóż od 1 czerwca, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez pasy, jak również w ich obrębie, będzie obowiązywał zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych – w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na przejściu, jezdni lub torowisku. To oznacza, że zostaniemy ukarani np. za pisanie SMS-ów w czasie przejścia przez pasy.

Posłowie zdecydowali również, że od 1 czerwca zostanie wprowadzona jedna prędkość dla pojazdów poruszających się w terenie zabudowanym i będzie ona wynosiła 50 km na godzinę przez całą dobę. Obecnie dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosi 60 km na godzinę w godzinach od 23.00 do godziny 5.00 oraz 50 km na godzinę poza tym okresem. Ale to nie koniec zmian dotyczących kierowców. Ci będą musieli oduczyć się jazdy na tak zwany zderzak, ponieważ będzie to karane na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Dlatego już teraz trzeba zacząć się przyzwyczajać do tego, że jadąc takimi drogami, będziemy musieli zachowywać odstęp od jadącego przed nami pojazdu wynoszący minimum połowę aktualnej prędkości jazdy. Inaczej mówiąc, przy prędkości 100 km na godzinę, odległość ta będzie musiała wynosić 50 metrów, a przy 120 km będzie to 60 metrów.

Bat na hulajnogi

Prawdopodobnie także w tym roku wejdą w życie ograniczenia dotyczące poruszania się elektrycznymi hulajnogami, deskorolkami i jednokołowcami. Jest już gotowy rządowy projekt uregulowania zasad poruszania się pojazdami tzw. transportu osobistego.

Główne zasady sprowadzają się do tego, że trzeba się nimi będzie poruszać drogami dla rowerów, ewentualnie jezdnią, ale tylko, gdy dopuszczalna prędkość wynosi do 30 km/h. W pozostałych przypadkach będzie można jechać po chodniku – z zachowaniem szczególnej ostrożności i z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, który ma pierwszeństwo w poruszaniu się po chodniku. Złamanie tego zapisu będzie karane mandatem do 350 złotych.

Użytkownicy takich pojazdów będą musieli pamiętać także o tym, że maksymalna prędkość przy poruszaniu się po ścieżce rowerowej lub jezdni może wynosić jedynie 20 km na godzinę. Ponadto za przewożenie innych osób lub zwierząt np. na hulajnodze, zapłacimy 100 złotych mandatu, za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków mandat wyniesie od 300 do 500 złotych. Podobna kara spotka nas za holowanie innych tego typu pojazdów. Podczas jazdy nie będzie można również trzymać w ręku telefonu, bo zapłacimy mandat w wysokości 200 złotych.

Dodajmy, że do kierowania takimi pojazdami przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany. Natomiast poruszanie się nimi dzieci do 10 lat będzie zabronione w każdej sytuacji – również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz