Pies to również obowiązek.

Właściciele czworonogów nie od dzisiaj są zobowiązani do sprzątania po nich, a mimo to nadal wielu z nich lekceważy ten fakt. Tymczasem jest to nie tylko wymóg higieny, ale też świadectwo dobrego wychowania.

W przyjętym przez radę miejską 8 maja „Regulaminie utrzymania czystości i porządku w mieście” obowiązkowi temu poświęcono oddzielny rozdział. Wymieniono w nim dwa podstawowe obowiązki każdego opiekuna bądź właściciela psa. Pierwszym z nich jest utrzymywanie go w ten sposób, by nie stwarzał zagrożenia dla ludzi lub innych zwierząt. Drugim – dochowanie należytej staranności, by nie zanieczyszczały terenów publicznych. Przypominamy, że osoby udające się z psem na spacer mają obowiązek posiadania torebki lub urządzenia do sprzątania nieczystości. Używać należy ich niezwłocznie, zwłaszcza na chodnikach, parkach, skwerach, jezdniach, parkingach, terenach zielonych. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi nawet 500 złotowy mandat.

Jak wygląda to w praktyce? Każdy z nas zna przypadki, że właściciele traktują te przepisy niczym niebyłe. Nie robią na nich wrażenia argumenty, że potem na zanieczyszczonych trawnikach bawią się dzieci. Zasłaniają się m.in. tym, że torebki na odchody znikają z ulicznych dystrybutorów. To oczywiście się zdarza, jednak nie może być wytłumaczeniem dla ignorowania przepisów. Sytuacja jest szczególnie dotkliwa na osiedlach mieszkaniowych, bo mimo trwających od lat zabiegów, zmienienie nawyków niektórych osób jest bardzo trudne. Wydaje się to niezrozumiałe zwłaszcza w obecnych czasach. Nawet gdy ktoś nie chce wydawać pieniędzy na psi pakiet, sprawę można załatwić bezkosztowo. Przecież odłożenie na ten cel foliowych torebek nie stanowi problemu.

Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest to, byśmy zwracali uwagę na nasze otoczenie i wzajemnie się pilnowali. Czasem wystarczy kulturalna uwaga, a w efekcie wokół nas zrobi się czyściej.

UM

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz