Pierwszy miesiąc rewolucji.

SONY DSC

Pierwszy miesiąc, w którym na terenie Sochaczewa obowiązują nowe zasady odbioru odpadów komunalnych, za nami. Okazuje się, że mieszkańcy wbrew obawom zdali egzamin z segregacji śmieci.

Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim w Sochaczewie, wprowadzanie nowych zasad segregacji odpadów na terenie miasta odbyło się bez większych problemów.

Fakt, zdarzają się przypadki, że niektórzy właściciele posesji lub wspólnoty mieszkaniowe mają problemy z segregacją odpadów na kilka frakcji, ale co zaskakuje, są to przypadki odosobnione. A gdy do nich dochodzi, to nasi pracownicy zwracają uwagę mieszkańcom, jak powinna przebiegać obecnie segregacja odpadów – poinformowała nas Agnieszka Tomaszewska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Przypominając jednocześnie, że firma Partner informuje urząd o tym, że na przykład w koszu na bioodpady znajdują się worki z plastikiem czy papierem. A na taką informację Urząd Miasta musi zareagować i jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, to takiej wspólnocie, spółdzielni lub właścicielowi nieruchomości  na miesiąc naliczy podwyższoną opłatę. Jest to dwukrotność normalnej stawki śmieciowej, która w Sochaczewie wynosi 23 złote od osoby, co z kolei oznacza, że mieszkańcy np. wspólnoty za nieprawidłową segregację będą musieli płacić przez następny miesiąc 46 zł. Dodajmy, że podwyższoną opłatę można nakładać w kolejnych miesiącach, jeśli sytuacja będzie się powtarzała.

Ubiegły miesiąc to nie tylko zmiany w systemie segregacji odpadów. To także rezygnacja miasta z prowadzenia corocznych zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Obecnie należy je dostarczać do zorganizowanego przez miasto na terenie oczyszczalni ścieków bezpłatnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Pomysł ten z początku nie wywołał entuzjazmu mieszkańców, którzy od lat byli przyzwyczajeni, że wystarczy wystawić np. meble koło śmietników i mamy problem z głowy, bo ich wywozem zajmie się miasto. To jednak nie chce tego robić, ponieważ na miejskie zbiórki trafiały odpady z firm oraz z sąsiednich gmin. Teraz jest to niemożliwe, bo do miejskiego PSZOK, który jest czynny w każdą sobotę od 9.00 do 15.00, odpady mogą dostarczyć tylko mieszkańcy Sochaczewa.

Jerzy Szostak

Fot. Janusz Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz