
W parafiach na terenie powiatu sochaczewskiego zostały w tym roku odłożone planowane na maj i czerwiec Pierwsze Komunie Święte. W większości z parafii nie wiadomo, kiedy się one odbędą. Powodem takiej sytuacji jest epidemia koronawirusa. Na pewno jednak nie w najbliższym czasie.
Proboszczowie mają odgórne polecenie biskupa Diecezji Łowickiej Andrzeja Franciszka Dziuby o zawieszeniu sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, które ich obliguje do jego przestrzegania.
Nie w czasie epidemii
Dekret Biskupa Łowickiego został opublikowany 31 marca w związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa oraz wskazań dotyczących Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Jednak część z tych zapisów dotyczy nie tylko Wielkiego Tygodnia, ale też spraw związanych z pierwszą komunią dla dzieci. Pod koniec dekretu biskup łowicki zawarł zalecenia dotyczące organizacji uroczystości pierwszokomunijnych, w których przedstawił dwa warianty tych uroczystości.
„Organizacja uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich: Wariant I: Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii. Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem” – informuje punkt czwarty biskupiego dekretu.
– W związku z tym, że dzieci nie wracają do szkół i nie ma zajęć, zastosowanie ma wariant pierwszy. Niestety obecnie nie ma możliwości organizowania uroczystości związanych z Pierwszą Komunią Świętą. Czy w tym roku dzieci przystąpią do komunii, to jeden pan Bóg wie. Teoretycznie, jeśli sytuacja się poprawi, to można mówić o wrześniowych terminach – stwierdza ks. Krzysztof Borucki z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie.
W tym roku w tej parafii do Pierwszej Komunii Świętej przygotowywało się 30 osób.
Natomiast wstępnie w Parafii Św. Bartłomieja w Rybnie zamiast terminu majowego planowany jest sierpniowy.
– Jednak to jeszcze nic pewnego. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Na razie zaplanowaliśmy, o ile wszystko się poprawi, Pierwszą Komunię Świętą 23 sierpnia. Ale to tylko plan i wszystko jeszcze się może zmienić – zastrzega ks. proboszcz Andrzej Sałkowski z Rybna.
W jego parafii Pierwszą Komunię Świętą w tym roku miały mieć 23 osoby.
Brak planów
Większości parafii proboszczowie poinformowali wiernych, że majowe i czerwcowe uroczystości pierwszokomunijne są zawieszone na czas nieokreślony.
– Nie odpowiem na pytanie na temat Pierwszej Komunii Świętej, bo nie ma jeszcze żadnych decyzji na ten temat. Nie zdecydowaliśmy jeszcze. Na obecną chwilę jednak w maju nie będzie Komunii – informuje ks. Paweł Olszewski, proboszcz z Parafii św. Jana Chrzciciela i Św. Rocha w Brochowie.
W podobnym tonie wypowiada się proboszcz z parafii Św. Andrzeja Apostoła i Św. Rocha w Brzozowie Starym.
– Nie potrafię powiedzieć, kiedy to będzie i trudno mi określić nowy termin. Na pewno nie teraz, gdy jest epidemia. Trzeba z tym poczekać – zaznacza i odwołuje się do Dekretu Biskupiego.
Również ks. Dariusz Kuźmiński, proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Młodziesznie informuje, że w obecnej sytuacji trudno ściśle doprecyzować terminy Pierwszej Komunii Świętej.
– W maju są one odwołane. Mamy teraz dwa wstępne terminy. Obecnie trwają dyskusje z rodzicami, bo to oni ustalą, kiedy odbędą się uroczystości. Mamy szczególną sytuację. Mowa jest o dwóch terminach. Decyzje jeszcze nie zapadły – stwierdza ks. Dariusz.
W Młodziesznie do Pierwszej Komunii Świętej miało przystąpić w tym roku 40 osób.
Bogumiła Nowak
Fot. Pixabay
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis