Pieniądze na inwestycje.

Radni na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Brochów, która odbyła się 28 lutego, dokonali zmian w gminnym budżecie. Zabezpieczyli dodatkowe fundusze na dokończenie budowy Gminnego Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego. Dodatkowymi kwotami wpisanymi do budżetu jest unijne dofinansowanie zakupu nowego samochodu strażackiego oraz ministerialna dotacja na remont mostu, uzyskana z podziału środków na usuwanie klęsk żywiołowych.

W trakcie sesji przypomniano, że w czasie cyklicznych spotkań Piotra Szymańskiego – wójta gminy Brochów z mieszkańcami przeprowadzono konsultacje społeczne na temat przeznaczenia funduszy sołeckich na budowę i finansowanie Gminnego Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego. Sami mieszkańcy jednogłośnie wyrazili na to zgodę. Fundusze poszczególnych sołectw uznano jako cegiełki mieszkańców na realizację tej, w opinii mieszkańców, najpotrzebniejszej gminnej inwestycji.
– Rzeczywiście to jedna z najważniejszych inwestycji w naszej gminie. Cegiełka, którą mieszkańcy dokładają do budowy Gminnego Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego przekazywana jest w ramach Funduszu Sołeckiego. Chciałbym, żeby tym samym każdy mieszkaniec o tym pamiętał. To wy, mieszkańcy gminy Brochów wspólnym wysiłkiem wybudowaliście ten budynek i nie pozwólcie nigdy nikomu go sprywatyzować – mówił w czasie sesji wójt Szymański.
W uchwale budżetowej radni zabezpieczyli 145 tys. złotych na dokończenie budowy Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego.
Natomiast w ramach unijnej dotacji gminie Brochów udało się uzyskać kolejne dofinansowanie w wysokości 343 tys. złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup drugiego, nowego wozu strażackiego. Kwotę tę trzeba było wpisać do tegorocznego budżetu. Gmina Brochów będzie aplikowała o kolejne dotacje, tym razem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w wysokości 300 tysięcy złotych.
Sukcesem gminy Brochów, jak podkreślił wójt Szymański, jest też fakt, że w tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało jej promesę w wysokości 1 150 000 złotych ze środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze te trafią na wyremontowanie mostu na kanale kromnowskim w miejscowości Nowa Wieś-Śladów. Aby jednak otrzymać ministerialną dotację, należało w budżecie gminnym zabezpieczyć niezbędną kwotę na realizację tego zadania. Gmina musi dołożyć 36 600 złotych.
Ostatnią zmianą w budżecie gminnym było wygospodarowanie 154 tysięcy złotych na realizację zadań związanych z gospodarką odpadami komunalnymi i ochronę środowiska.
UG/BN
Fot. UG Brochów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz