Pielęgnowanie piersi a macierzyństwo.

Okres ciąży i karmienia wymaca szczególnej pielęgnacji piersi. W okresie ciąży gruczoł mleczny ulega bowiem rozrostowi, a w związku z tym pierś w całości ulega powiększeniu, a skóra rozciągnięciu.

W tym okresie biustonosz musi być szczególnie troskliwie dopasowany i zmieniany co 4 – 8 tygodni w miarę powiększania się biustu. Ważnym zagadnieniem w tym okresie jest prawidłowe przygotowanie brodawki do aktu ssania.

Jeżeli brodawka sutkowa jest  płaska lub wyciągnięta, to należy ją 2 – 3 razy dziennie delikatnie wyciągać i masować palcami. Zabieg ten jednak wolno stosować dopiero w ostatnim miesiącu ciąży  ze względu na możliwość wywołania wcześniejszej akcji porodowej (odruch ssania pobudza macicę do skurczu).

Kobieta powinna karmić na zmianę raz jedną raz drugą piersią. Zdarza się jednak, że z powodu małej ilości pokarmu musi podawać dziecku obydwie piersi. Przy bolesności lub łuszczeniu się brodawki należy robić okłady z naparu mieszanki: 1/2 na 1/2 rumianku i szałwi lub stosować odpowiedni krem do pękających brodawek (z apteki). Napar przygotowuje się z jednej szklanki ziół na szklankę wody. Gazę lub watę zwilżoną ziołami położyć na brodawce przykryć folią lub ceratką. Okład taki można nosić pod stanikiem 1/2 do 1 godziny zaraz po karmieniu. Najlepszym lekarstwem jest jednak zwilżenie kroplą mleka i częste wietrzenie brodawki.  Po karmieniu kobieta powinna do końca opróżnić pierś, którą podawała dziecku, a następnie poddać obydwie piersi kąpieli powietrznej przez około 10 minut, tzn. chodzić lub najlepiej położyć się z odsłoniętymi piersiami. Karmiąca matka musi być bardzo uważna i skrupulatna. Najmniejsze uszkodzenie brodawki może doprowadzić do powstania ropnia sutka, egzemy lub drożdżycy.

Po okresie karmienia laktacja ustaje w ciągu kilku dni. Od tego momentu wznawia się zwykłe zabiegi higieniczne i ujędrniające. W tym okresie można uchronić biust przed nadmiernym zwiotczeniem, stosując oprócz codziennych zabiegów gimnastykę i obierając biustonosz.

W tym okresie możemy wykonywać masaż piersi. Masaż można wykonać ręcznie lub za pomocą wibratora lub aparatu do stymulacji. Należy pamiętać, że masaż wolno wykonywać jedynie mięśni okalających gruczoł piersiowy.

W gabinecie kosmetyczny można wykonywać masaż piersi za pomocą aparatu stymulacyjnego. W działaniu tego aparatu wykorzystuje się prąd galwaniczny przerywany.

Ważnym zabiegiem są natryski. Wykonuje się je w zakładach fizykoterapii, gdzie prowadzone jest wodolecznictwo. Natryski można również stosować w domu, z tym że na całą pierś dajemy słabe natężenie strumienia wody, zwiększając je na części otaczającej gruczoł piersiowy.

Produkowane są specjalne nakładki prysznicowe przystosowane do natrysków piersi. Mają one kształt głębszej miseczki z licznymi otworami, przez które przepływa woda.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz