Parafialny jubileusz w Szymanowie.

Każdego roku, 12 czerwca jest dla Szymanowa dniem szczególnym. Tak było i teraz. Właśnie obchodzono 353 rocznicę założenia tutejszej Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz konsekracji szymanowskiego kościoła.

Uroczystości swoją obecnością uświetnił ks. biskup Wojciech Osial. Nie tylko przewodniczył eucharystii, ale też udzielił Sakramentu Bierzmowania tutejszej młodzieży. Gospodarzem jubileuszu był proboszcz ks. Robert Sierpniak.

Przypomnijmy, dokładnie 12 czerwca 1667 roku datuje się początki rzymskokatolickiej parafii w Szymanowie. Wówczas, kanonicznego erygowania tejże parafii dokonał biskup poznański Stefan Wierzbowski. Tego samego dnia konsekrował też nowopowstały kościół.

Prawdopodobnie stało się tak dzięki intensywnym staraniom ówczesnego właściciela dóbr Szymanowskich czyli starosty Mikołaja Wiktoryna Grudzińskiego. To właśnie on był fundatorem i budowniczym szymanowskiej parafii. W początkach swojego istnienia w skład parafii wchodziły dwie miejscowości – Szymanów i Gaj, a liczba parafian według źródeł sięgających 1676 roku oscylowała wtedy wokół 370 osób. W późniejszych latach ilość tutejszych wiernych znacząco wzrosła.

Z kolei, sam rzymskokatolicki kościół parafialny w stylu neobarokowym w Szymanowie w 1957 roku został uznany za zabytek, a w 1985 roku został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa skierniewickiego. Do rozmiarów dzisiejszych został rozbudowany w latach 1893-1907.

Kościół jest zbudowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na nieznacznej podmurówce. Na planie krzyża łacińskiego wpisanego w prostokąt. Jest bazylikowy z transeptem i dwoma analogicznymi wieżami w linii fasady od zachodu. Wnętrze kościoła wykonano w stylu barokowym. Wszystkie sprzęty: ołtarze, konfesjonały oraz ławki zachowują ten styl.

To jest wspaniałe miejsce, to nasz prawdziwy Boży Dom, atmosfera naszego kościółka jest niepowtarzalna. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i wspólnej modlitwy – mówią parafianie z Szymanowa.

I trudno się z nimi nie zgodzić. Wspólnotę parafialną cechuje tu wyjątkowa serdeczność i integracja, czego przykładem jest nie tylko zorganizowany jubileusz, ale wiele lokalnych przedsięwzięć, choćby coroczny Orszak Trzech Króli. Cieszący się ogromną popularnością wśród wiernych, w styczniu tego roku doczekał się nawet relacji z mszy świętej na żywo w ogólnopolskiej telewizji.

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz