Pandemia ogranicza nam organizowanie wielu wydarzeń.

Rozmowa z Tadeuszem Głuchowskim, wicestarostą sochaczewskim

 Ubiegły rok był wręcz ubogi w wydarzenia kulturalne, spotkania rekreacyjne czy zawody sportowe. Pandemia nie pozwoliła zrealizować wielu cyklicznych imprez, cieszących się ogromnym zainteresowaniem organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.

– To prawda. Nasze sztandarowe wydarzenia jak choćby kiermasze – wielkanocny i bożonarodzeniowy niestety zostały odwołane. Podobnie rzecz miała się, jeśli chodzi o Mazowieckie Targi Rolne i Przedsiębiorczości oraz rajd rowerowy „Od Juniora do Seniora”. Względy bezpieczeństwa a przede wszystkim panujące obostrzenia nie pozwoliły nam przeprowadzić nawet jednego z wyżej wymienionych wydarzeń.

Udało się jednak zorganizować jedno szczególne wydarzenie, choć też w minimalistycznej formie.

– Co roku w innej gminie powiatu sochaczewskiego organizujemy we współpracy z danym samorządem dożynki powiatu sochaczewskiego. To jedyne wydarzenie, które w minionym roku się odbyło. Acz i tu ustalaliśmy wszystko przy zachowaniu reżimu sanitarnego, dostosowując się do wszystkich wprowadzanych i zmieniających się bardzo szybko obostrzeń. Do ostatniej chwili liczyliśmy się z faktem, że i tej uroczystości nie uda nam się przeprowadzić. Jeszcze nie było roku – od początku istnienia powiatu, by Święto Plonów Powiatu Sochaczewskiego się nie odbyło. Dożynki udało się zorganizować w gminie Sochaczew, w pilawickim kościele parafialnym. Ale i tu ograniczyliśmy się wyłącznie do części sakralnej – odprawiona została msza święta w intencji rolników. Natomiast, towarzysząca dożynkom w poprzednich latach część kulturalno-rozrywkowa, tj. liczne stragany, stoiska wystawiennicze, występy sceniczne, ogródek gastronomiczny, wesołe miasteczko – tym razem nie miały miejsca. Ograniczyliśmy się jedynie do prezentacji wieńców dożynkowych i symbolicznego dzielenia się chlebem, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Zależało nam, by w ten ważny moment, święto rolników zaakcentować, podziękować im za zebrane plony i trud pracy na wsi. Rygory sanitarne pozwoliły nam, by taka msza – z udziałem delegacji wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego mogła się odbyć.

Wielu konkursów, które od lat organizuje Starostwo Powiatowe, a które skierowane są do młodzieży z terenu naszego, ale i ościennych powiatów, nie sposób było przeprowadzić.

– Tak, to prawda. Pandemia wpłynęła też na funkcjonowanie szkół – zarówno podstawowych, jak i tych, dla których organem prowadzącym jest powiat, czyli ponadpodstawowych. Dyrektorzy musieli organizować na nowo pracę nauczycieli oraz lekcje zdalne uczniom. Przeprowadzenie z końcem minionego roku szkolnego choćby tak popularnych wśród młodzieży dwóch konkursów – dziennikarskiego czy fotograficznego było mocno utrudnione, ale też nie chcieliśmy narażać nikogo na jakiekolwiek dodatkowe zagrożenia. Nie można było przygotować oficjalnego rozstrzygnięcia żadnego z konkursów, wręczenia nagród czy zaprezentowania wystawy nagrodzonych zdjęć. Dlatego zostały zawieszone. Ponadto, nasze szkoły i placówki, które organizują w ramach autopromocji wiele ciekawych projektów – musiały odwołać kolejne ich edycje.

To był i niestety nadal jest trudny czas dla organizowania zawodów sportowych, choćby w ramach Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego.

– Jeszcze w minionym roku szkolnym ta sytuacja nie wyglądała tak źle. Udało się przeprowadzić praktycznie wszystkie z planowanych zawodów. Na poziomie rozgrywek powiatowych nie odbyły się tylko indywidualne zawody lekkoatletyczne szkół podstawowych młodzieży, czwórbój szkół podstawowych dzieci i lekkoatletyka szkół ponadpodstawowych. Wprowadzone obostrzenia nie pozwoliły nam ich zrealizować. Nie odbyło się też wiele imprez sportowych, którym co roku patronuje Starostwo. We wrześniu ub.r. przeprowadziliśmy tylko zawody w trzech konkurencjach sportowych, tj. łącznie 12 zawodów na szczeblu powiatu z 60 zaplanowanych do czerwca br. Odbyły się sztafetowe biegi przełajowe szkół podstawowych dzieci i młodzieży, oraz szkół ponadpodstawowych – dziewcząt i chłopców. Przeprowadzono zawody w piłce nożnej szkół podstawowych młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz dwa turnieje badmintona szkół podstawowych młodzieży – dziewcząt i chłopców. Przeprowadzono też turnieje na szczeblu międzypowiatowym: piłki nożnej szkół podstawowych młodzieży dziewcząt oraz chłopców a także sztafetowe biegi przełajowej – łącznie 6 imprez. Ponadto, poza zawodami PSZS nie odbył się np. jeden z większych turniejów – halowej piłki nożnej klas IV szkół podstawowych dzieci „Rewanż za euro”, w którym brało co roku udział 120 młodych sportowców. Powinien odbyć się on w grudniu. Jego organizatorem był Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Szkoła Podstawowa nr 4 w Sochaczewie.

W listopadzie każdego roku uroczyście z udziałem znanego sportowca podsumowywaliśmy szkolny rok sportowy. W klasyfikacji końcowej rywalizacji szkół na szczeblu powiatu w poszczególnych dyscyplinach sportowych, po zsumowaniu ostatecznej punktacji najlepszym szkołom wręczano puchary, nagradzano zawodników i placówki, które osiągały sukcesy na szczeblu międzypowiatowym czy wojewódzkich finałach. Tego wydarzenia też zabrakło. A w tym roku szkolnym sytuacja nie rysuje się wcale bardziej optymistycznie.

To może porozmawiamy o tym, co może wydarzyć się w tym roku. Najbliższe wydarzenie to kiermasz wielkanocny w Niedzielę Palmową…

– Obawiam się, a na nawet jestem pewien, że ten kiermasz ponownie się nie odbędzie. Jego piętnasta edycja wciąż czeka… na swój finał. Sytuacja pandemiczna wydaje się umiarkowanie stabilizować, natomiast obostrzenia, które wydaje rząd nie pozwalają nam jeszcze na przeprowadzenie kiermaszu. Bardzo tego żałujemy, bo wiem jak bardzo nasi mieszkańcy i nie tylko go lubili, i jak chętnie odwiedzali. Gościmy przecież co roku wystawców z naszego powiatu, ale też całego Mazowsza i regionów ościennych. Chabrowy Dworek odwiedzają setki wystawców. Impreza odbywa się w miejscu zamkniętym, nie bylibyśmy w stanie sprostać wymaganiom sanitarnym i wpuszczać określonej liczby osób na metr kwadratowy. Poza tym hotele i restauracje są wciąż zamknięte. Jest to przedsięwzięcie, które trzeba zorganizować z dużym wyprzedzeniem, podobnie zresztą jak następne, która organizuje Starostwo, czyli Mazowieckie Targi Rolne i Przedsiębiorczości. Już rok temu zdecydowaliśmy się na zmianę lokalizacji tej branżowej, jednej z największych tego typu imprez wystawienniczych na Mazowszu. Niestety, obawiam się, że i w tym roku będziemy musieli odwołać Targi a na nowy plac, mam nadzieję, zaprosimy za rok.

O wydarzeniach sportowych na tę chwilę też możemy zapomnieć a co z konkursami?

– Tu sytuacja wygląda trochę inaczej. Powoli, acz niepewnie ruszamy za to z konkursami, skierowanymi do mieszkańców naszego powiatu, głównie młodzieży, choć i tu modyfikowane są regulaminy, tak by sprostać aktualnym wymaganiom. Co roku jedna z naszych szkół – ZS CKP organizuje świąteczny konkursu fotograficzny. Niebawem nastąpi jego rozstrzygnięcie. Organizatorzy do końca nie byli pewni, czy uda się go przeprowadzić, a tymczasem wpłynęło kilkadziesiąt prac. Mam nadzieję, że kolejne konkursy uda się pomyślnie zrealizować i nie zabraknie chętnych do udziału w nich.

Mamy przygotowanych kilka nowych projektów kulturalnych i sportowych, ale pandemia wstrzymuje nas z ich realizacją. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej – www.powiatsochaczew.pl i profilu Facebook – tam znajdą Państwo informacje o bieżących wydarzeniach, działaniach i nowych konkursach, do udziału, w których zachęcamy naszych mieszkańców.

Dziękujemy za rozmowę

Starostwo Powiatowe  w Sochaczewie

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz