Pamięci ofiar z Henrykowa.

SOCHACZEW Na cmentarzu wojennym w Trojanowie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom niemieckiej zbrodni sprzed 81 lat. W ten sposób uczczona zostanie pamięć kilkudziesięciu Polaków, którzy zostali spaleni przez Niemców w stodole w Henrykowie.

Z inicjatywą umieszczenia tablicy na cmentarzu wojennym wystąpił mjr w st. sp. Gabriel Wosiecki, który w 2016 doprowadził do odsłonięcia i poświęcenia Monumentu Zamordowanych w Henrykowie. Przypomina on o niemieckiej zbrodni dokonanej 18 września 1939 r. podczas Bitwy nad Bzurą. Tego dnia żołnierze z 19 Dolnosaksońskiej Dywizji Piechoty Wehrmachtu – z zemsty za rozbicie swojego oddziału rozpoznawczego przez żołnierzy WP – spalili żywcem w stodole polskich jeńców i cywilów, w tym kobiety i dzieci. W Henrykowie utworzono z nich grupę, którą zapędzono do stodoły. Budynek został podpalono przez Niemców a następnie ostrzelano z broni maszynowej. Zginęli wszyscy. Po wojnie szczątki spalonych przeniesiono na sochaczewski cmentarz.

Teraz w miejscu ich pochówku zostanie umieszczona płyta z napisem: „Na tym cmentarzu pochowane są szczątki 70 Polaków – obrońców ojczyzny, żołnierzy Wojska Polskiego oraz ludności cywilnej – kobiet, mężczyzn i dzieci spalonych żywcem w stodole 18 września 1939 roku we wsi Henryków, gmina Iłów, przez niemieckich żołnierzy”.

opr.: dot

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz