Pamięć i modlitwa.

Każdego roku na koniec listopada pamięć o śp. Marcinie Kubiaku – pierwszym staroście sochaczewskim II Rzeczypospolitej w latach 1998-2002 gromadzi rodzinę, przyjaciół, przedstawicieli władz powiatu.

Spotykają się oni na mszy świętej w jego intencji, składają kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą jego pamięci, umieszczoną na budynku urzędu Starostwa, oraz na grobie w Kozłowie Biskupim.

Dokładnie w 16. rocznicę śmierci Marcina Kubiaka w piątek, 27 listopada br., wicestarosta sochaczewski Tadeusz Głuchowski wraz ze skarbnik powiatu Teresą Pawelak i sekretarzem powiatu Michałem Orzeszkiem, oraz reprezentującym posła na Sejm RP Macieja Małeckiego, dyrektorem jego biura Michałem Orlińskim, złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. W niedzielę 29 listopada br. o godz. 9.00 w kościele parafialnym w Kozłowie Biskupim odprawiona została msza św. w intencji zmarłego starosty, w której uczestniczyła m.in. starosta Jolanta Gonta oraz poseł Maciej Małecki. Złożono też kwiaty i zapalono znicze na jego grobie.

Marcin Kubiak to ważna postać w historii naszego powiatu, był jednym z twórców odrodzonego samorządu powiatowego, osobą do samego końca oddaną i zaangażowaną w sprawy mieszkańców. W latach 1983-1987 pracował jako specjalista do spraw produkcji rolnej Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Rolniczego w Warszawie O/Bielice. W latach 1990-1998 był wójtem gminy Nowa Sucha. W 1998 roku w wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego Rady Powiatu i został wybrany starostą sochaczewskim w kadencji 1998-2002. Została mu powierzona misja odtworzenia samorządu powiatowego na ziemi sochaczewskiej. Od 2002 roku pełnił funkcję wicestarosty, niestety jego nagła śmierć 27 listopada 2004 roku przerwała pracę na rzecz naszej małej Ojczyzny.

Jak podkreślał poseł Maciej Małecki: – Marcin Kubiak dzięki swojej wiedzy, pracowitości i uczciwości był niekwestionowanym autorytetem w sochaczewskim samorządzie. Był człowiekiem zasad, a szacunkiem cieszył się nie tylko wśród przyjaciół i współpracowników, ale i u politycznych przeciwników. Każdego roku spotykamy się na mszy świętej w intencji Marcina w gronie przyjaciół, rodziny, współpracowników, samorządowców. Jesteśmy Marcinowi winni wdzięczność, pamięć i modlitwę za jego pracę i poświęcenie.

Przypomnijmy, w 2018 roku w ramach obchodów 20-lecia samorządu powiatowego, starosta Jolanta Gonta wraz z Zarządem Powiatu w uznaniu dla zasług pierwszego starosty sochaczewskiego śp. Marcina Kubiaka i dla uhonorowania jego działań, podjęła decyzję o umieszczeniu na budynku Starostwa upamiętniającej jego osobę tablicy.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz