Ozonator już w szpitalu. Dzięki Wam!.

Reklamy

To niesamowite, jak szybko odpowiedziała społeczność powiatu sochaczewskiego na akcję „Zabierz moc wirusowi – daj medykowi”, prowadzoną na portalu zrzutka.pl. Mimo iż trwa ona od niemalże kilkunastu dni, jest już pierwszy efekt w postaci zakupu ozonatora dla Szpitala Powiatowego w Sochaczewie. Dziękujemy!

Organizatorem akcji, której patronuje Starostwo Powiatowe w Sochaczewie jest Lokalny Komitet Organizacyjny Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” oraz wolontariusze z ośmiu gmin powiatu sochaczewskiego. Akcja prowadzona jest za pośrednictwem portalu zrzutka.pl, gdzie wszyscy chętni włączeniem się w pomoc dla sochaczewskiego szpitala, mogą wpłacać dowolnej wysokości środki pieniężne. Minęło zaledwie kilkanaście dni, a już dzięki społecznej zbiórce udało się doposażyć nasz szpital w urządzenie, niezbędne do walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19. To generator ozonu, zwany też ozonatorem. Maszyna niezwykle wydajna, która z pewnością sprawdzi się podczas odkażania pomieszczeń medycznych, co znacząco może przełożyć się na zabezpieczenie szpitalnych pomieszczeń przed ewentualnym rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Jej oficjalne przekazanie miało miejsce w czwartek, 9 kwietnia br.

Jak wiadomo, personel medyczny, aby nie zarazić się SARS-CoV-2 musi nie tylko stosować środki ochrony osobistej typu maski, gogle, przyłbice, rękawiczki i zakładać kombinezony ochronne, lecz również musi dbać o czystość wirusologiczną powierzchni oraz powietrza. Celem działania powinno być używanie wszystkich metod, które skutecznie przerywają transmisję koronawirusa. Dodajmy, że Szpital Powiatowy w Sochaczewie jest wyznaczony do realizacji transportu sanitarnego pacjentów z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 do szpitali zakaźnych. – Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłaszają się pacjenci potencjalnie zarażeni, którzy po identyfikacji zagrożenia w namiocie selekcyjnym są umieszczani w izolatce, a następnie transportowani do oddziałów zakaźnych. W miejscach, gdzie mogą trafić osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem niezbędne jest przeprowadzenie gruntownej dezynfekcji. Właśnie w tym celu zgodnie ze wskazaniami Głównego Inspektora Sanitarnego możliwe jest zastosowanie ozonowania. Ozon jest środkiem o silnych właściwościach biobójczych i utleniających, a jego zdolności dezynfekujące są silniejsze nawet 50 razy od chloru. Szczegółowe badania potwierdziły jednoznacznie, że zastosowanie odpowiedniej dawki ozonu niszczy koronawirusa i o to właśnie nam chodzi – mówi Wiesława Załuska, z-ca dyrektora ds. pielęgniarstwa, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością. Przypomina również, iż SARS-CoV-2 może przeżyć na powierzchni plastiku, szkła, drewna i papieru nawet 4-5 dni, a niektóre badania wskazują nawet na przeżycie 9-dniowe. Równie groźne są powierzchnie stalowe, gdzie wirus żyje 2 dni. Stąd też ozonowanie jest nadzwyczaj istotnym procesem.

Służba zdrowia, pracownicy Sanepidu, służby mundurowe, w czasie epidemii głównie to od ich pracy zależy nasze zdrowie i życie. Zakupiony ozonator ma pomóc utrzymać nasz szpital w odpowiedniej dyspozycji. – Składamy serdeczne podziękowania dla organizatorów jak i dla wszystkich darczyńców zbiórki zrzutka.pl za zakup profesjonalnego ozonatora powietrza służącego do dezynfekcji pomieszczeń i wyposażenia medycznego karetek. Na pewno to urządzenie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów oraz pracującego personelu naszego szpitala. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i szybkim szerzeniem się zakażeń SARS-CoV-2 ozonowanie będzie jedną z metod redukcji skażeń. Cieszy fakt, iż przekazany sprzęt jest bez wątpienia wyrazem bezinteresownej chęci niesienia pomocy potrzebującym. Stąd też pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za życzliwość i wsparcie – mówią zgodnie personel i dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.

Przypomnijmy, akcja pod nazwą „Zabierz moc wirusowi – daj medykowi” skupia się na wsparciu służb ratunkowych ze Szpitala Powiatowego w Sochaczewie, pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sochaczewie i służb mundurowych w zapobieganiu szerzenia się epidemii koronawirusa COVID -19. Na co zostaną przeznaczone pieniądze z darowizn? Przede wszystkim na doposażenie sochaczewskiego szpitala. – Wszelkie zakupy i transakcje ze zgromadzonych funduszy podczas zbiórki będą konsultowane z Jolantą Gonta, starostą sochaczewskim, która to koordynuje walkę z epidemią w naszym powiecie i zna potrzeby tych służb. Wspierając tych wszystkich, którzy walczą na pierwszej linii z koronawirusem, pomagamy przecież sobie i swoim bliskim. Zadbajmy o to, żeby ludzie, którzy troszczą się o nasze zdrowie, życie i bezpieczeństwo, mieli do tego jak najlepsze warunki – sprzęt, wyposażenie, posiłki regenerujące. Dlatego też, zachęcamy do wsparcia naszej akcji, pomagajmy dalej! Udało się kupić ozonator, wierzę, że uda się kupić kolejne urządzenia niezbędne do walki w wirusem – mówi Monika Radwańska-Komosa, główna koordynatorka akcji.

Wszystkich zainteresowanych wsparciem akcji pomocy szpitalowi, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.powiatsochaczew.pl, gdzie znajduje się na stronie głównej baner „Zabierz moc wirusowi… Zrzutka.pl”. Klikając tam dowiedzą się Państwo więcej szczegółów, można dokonać wpłaty, za co z góry gorąco dziękujemy!

 Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz