Oszuści zaatakowali pięcioro seniorów z powiatu sochaczewskiego.

fot.pixabay
Reklamy

Sochaczewscy seniorzy kolejny raz stali się celem dla oszustów. Wczoraj zgłoszono kolejnych pięć prób wyłudzenia pieniędzy. Apelujemy o ostrożność!

Wczoraj dostaliśmy zgłoszenie o pięciu próbach oszustwa osób starszych. Przestępcy podawali się za funkcjonariuszy Policji lub dzieci osób do których dzwonili.

Podczas rozmowy z 65 – letnim mieszkańcem Sochaczewa sprawcy poinformowali, że jego córka doprowadziła do wypadku drogowego. Oszuści przekonywali, że 72 tys. złotych wystarczy, by uniknęła odpowiedzialności. W podobny sposób próbowali oszukać jeszcze cztery kobiety.

Zasada „ograniczonego zaufania” w kontaktach z nieznajomymi nie dotyczy tylko dzieci. Dlatego przypominajcie rodzicom i dziadkom, by nie kontynuowali rozmowy telefonicznej, gdy ktoś prosi o wypłacenie gotówki lub zrobienie przelewu na nieznane konto. Przypominajcie również, żeby nie przekazywali gotówki obcym osobom. Niektórzy być może pomyślą, że temat jest już tak często poruszany, że jest wręcz nudny. Warto jednak zauważyć, że część pokrzywdzonych osób w przeszłości słyszała o oszustach działających metodą „na policjanta” czy „na wnuczka” i nie przypuszczali, że sami padną ich ofiarą. Nigdy nie sugerujcie się jedną metodą wykorzystywaną przez oszustów. Wystarczyła zmiana legendy, presja czasu, niejednokrotnie płacz osoby w słuchawce lub informacja o zagrożonych środkach w banku i kolejny senior tracił pieniądze. Problem jest cały czas aktualny i kolejne osoby tracą majątek życia.

Sochaczewscy policjanci przypominają!

  • Szczególnie zagrożone są osoby posiadające telefony stacjonarne. Sprawcy typują swoje ofiary spośród takich osób.
  • Nawet jeśli ktoś dopytuje, nie mów nikomu jaką sumą pieniędzy dysponujesz. Przestępcy i tak będą chcieli jak najwięcej.
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • nigdy nie zostawiaj pieniędzy w bramach, koszach na śmieci lub innych miejscach wyznaczonych przez rozmówcę.
  • jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za członka rodziny lub znajomego i potrzebuje od Ciebie pieniędzy, rozłącz się. Odłóż słuchawkę, odczekaj chwilę i zadzwoń bezpośrednio do najbliższych, żeby to potwierdzić. Nie dzwoń z numeru na który dzwonili sprawcy.
  • nie wypłacaj z banku dużych sum pieniędzy bez konsultacji z najbliższymi. Ty działasz pod presją czasu z nadzieją, że pomożesz osobie najbliższej lub uchronisz swoje środki przed utratą. Twoja rodzina może mieć inne spojrzenie na tą sytuację.
  • jeśli ktoś próbował Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustów- natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji.

Kolejny raz przypominamy!

Policja nigdy nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz czy inny pracownik instytucji i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów. W tym celu skorzystajmy najlepiej z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

mł. asp. A. Dzik

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz