OSZUŚCI DOCZEPIENI DO SPISU

fot.pixabay

Oszuści wykorzystają każdą okazję, aby wzbogacić się naszym kosztem. Taką okazję stwarza im Narodowy Spis Powszechny 2021, dzięki któremu mogą próbować pozyskać nasze dane osobowe. Te mogą zostać wykorzystane później na wiele sposobów do innych przestępstw, między innymi bankowych.

Choć organizatorzy Narodowego Spisu Powszechnego zapewniają, że podawane przez nas w ankietach dane są bezpieczne, to nie oznacza to, że Spis nie może zostać wykorzystany przez oszustów. Okazuje się, że głównym zagrożeniem nie jest sam fakt podania obcej osobie danych statystycznych. Jest nim uwierzenie w konieczność skorzystania z hiperłącza do strony, która w praktyce będzie wykorzystana do wyłudzenia danych osobowych. Link może trafić do odbiorcy w formie spreparowanego SMS-a, a zostać poprzedzony rozmową telefoniczną z oszustem.

Bez kontraktu

Dlatego pamiętajmy, a także uprzędźmy swoich najbliższych, a przede wszystkim osoby starsze, że rachmistrz nie wysyła żadnych SMS -ów, a jedynie dzwoni i umawia się z nami na wypełnienie ankiety. I co najważniejsze, można zweryfikować jego nazwisko oraz numer legitymacji służbowej, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl.pamietajmy

Pamiętajmy jednak o tym, że bezpośredni kontakt z rachmistrzem nie jest konieczny. Narodowy Spis Powszechny 2021 jest dostępny także – a może nawet przede wszystkim – w internecie.  Dlatego warto poświęcić trochę czasu swoim dziadkom i pomóc im w samospisie internetowym. Tym bardziej, że można to zrobić w domu, o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. Dodajmy, że dla tych, którzy nie mają dostępu do internetu, w każdym urzędzie gminy utworzono spisowe stanowisko komputerowe. W Sochaczewie działa ono od poniedziałku, 19 kwietnia, w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego.

Organizatorzy Spisu, w trosce o nasze bezpieczeństwo i uniemożliwienie działalności oszustom, zdecydowali się na wprowadzenie ułatwienia dla tych, którzy nie mając dostępu do internetu, nie mogą udać się do urzędu. Dla takich osób przewidziano możliwość spisania się przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych. Sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

Pozostaje jeszcze jedna opcja, a jest nią wizyta rachmistrza. Ten do nas zadzwoni i umówi się na spotkanie. Co istotne, musi on posiadać legitymacje służbową, którą można sprawdzić.

Zapłać mandat

Ale oszuści w ostatnich daniach próbują nie tylko metody na spis. Niektórzy z nich podszywają się pod firmę kurierską. Korzystają z okazji, ponieważ w związku z obostrzeniami wzrosła liczba zakupów dokonywanych przez internet. Metoda polega na wysłaniu fałszywej wiadomości z informacją o zatrzymaniu przesyłki przez służby celne z podaniem wysokości naliczonego nam rzekomo cła i ubezpieczenia. Jednocześnie przestępcy podają stronę internetową, na której jakoby znajdziemy więcej informacji na temat zatrzymanej przesyłki oraz co zrobić, aby zapłacić za nią „naliczone cło”. Problem jednak w tym, że kliknięcie w podany link pobiera złośliwą aplikację, której celem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Podobnie działa metoda na mandat. Co prawda w tym przypadku żądana kwota nie jest wysoka, ale konsekwencje mogą się okazać tragiczne. Otóż oszuści informują nas, że w przypadku niezapłacenia zaległego mandatu, sprawa trafi do sądu. A przelewu można dokonać na podany w wiadomości link.

Otwierając go, trafiamy na stronę, na której proszeni jesteśmy o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy.

Strona stanowi bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi. Ten, mając te dane, bez problemu zaloguje się na nasze konto i je wyczyści. Dlatego takie wiadomości trzeba kasować od razu, ponieważ policja nigdy nie wysyła SMS-ów w sprawie mandatów.

I na koniec coś, o czym wspominaliśmy niedawno na łamach Expressu Sochaczewskiego. Z tym tylko, że teraz przybrało to formę cyberprzestępstwa. Otóż przestępcy tworzą fałszywe strony na portalach społecznościowych, z prośbą o udostępnianie wiadomości o tragicznej sytuacji dziecka, rodziny lub krewnych rodzica. Tym samym zachęcając jak największą grupę osób do kliknięcia w załączony do wiadomości link. Dalej to już klasyka, czyli złośliwe oprogramowania itp.

Dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to lepiej nie otwierać takich postów i zgłaszać je administratorom portali. O próbach oszustwa powiadamiamy również policję.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz