Ostrzeżenia o zanieczyszczeniu powietrza.

fot.pixabay

Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego w powietrzu. Obszar przekroczeń poziomu informowania obejmuje całe województwo mazowieckie.

Przewidywany czas trwania ryzyka od godz. 8.00 dnia 23.02.2021 r. do godz. 24.00 dnia 23.02.2021 r. Przyczyną wystąpienia zagrożenia są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego. Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych (duszność, kaszel, świsty) zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Bieżące śledzenie informacji o danych pomiarowych ze stacji możliwe jest na stronie  http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current; zaś  prognoz zmian zanieczyszczenia powietrza na http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz