Ostatnie chwile staruszka.

Fot. Janusz Szostak

Mający kilkadziesiąt lat most przez Bzurę już za trzy tygodnie zostanie praktycznie rozebrany. W jego miejsce, kosztem prawie sześciu milionów złotych, powstanie nowa przeprawa.

Przewidujemy, że wykonawca inwestycji, którym jest firma Freyssinet Polska, wejdzie na plac budowy już po 20 kwietnia. To spowoduje, że przeprawa zostanie zamknięta dla ruchu kołowego. Kierowcy, którzy dotychczas przejeżdżali przez most, będą na czas jego remontu, który potrwa do końca października, musieli korzystać z wyznaczonych objazdów. Natomiast dla pieszych zostanie wybudowana tymczasowa kładka przez Bzurę – poinformował nas Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski. Dodajmy, że aby dotrzeć do Chodakowa, kierowcy z Żukowa czy Gawłowa będą musieli najpierw dojechać do mostu na ulicy Płockiej.

Koszt remontu przeprawy wyniesie ponad 5,7 mln złotych, z czego 4 mln złotych to dotacje, jakie pozyskało sochaczewskie starostwo z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki tym środkom most przejdzie całkowitą metamorfozę. W celu zapobiegnięcia postępującej jego degradacji oraz zapewnienia odpowiedniej nośności, jak również dla zapewnienia bezpieczeństwa korzystającym z mostu, cała jego konstrukcja nośna zostanie praktycznie przebudowana. Oznacza to, że przebudowane zostaną nie tylko przyczółki. Zmodernizowane zostaną również filary, na których zostanie położona nowa płyta nośna przyszłej jezdni, która po przebudowie będzie miała 7 metrów szerokości.

Przebudowa konstrukcji pozwoli nie tylko na poszerzenie samej jezdni przeprawy. Dzięki poszerzeniu płyty na przeprawie pojawi się w końcu chodnik dla pieszych o szerokości 2 metrów po prawej stronie od ronda na ul. Wyszogrodzkiej. Do tego dojdzie chodnik techniczny po drugiej stronie obiektu, bariery ochronne, balustrady oraz nowe oświetlenie. Zniknie również zwężenie przy wjeździe na przeprawę dla jadących w stronę Żukowa.

W ramach inwestycji planowane jest także ułożenie chodnika o długości około 55 metrów na ul. Brukowej. Do tego na Brukowej powstanie peron przystankowy przy przystanku autobusowym, drogowe bariery ochronne oraz balustrady.

Jerzy Szostak

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz