Osiemdziesiątka niebawem z nową halą sportową.

Dzięki władzom powiatu największa szkoła ponadpodstawowa w naszym powiecie, czyli Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie niebawem wzbogaci się o nowoczesną halę sportową. Popularna „Osiemdziesiątka” na taką decyzję czekała od 20 lat.

Tym samym, baza sportowa szkoły stanie się wreszcie na miarę tej zasłużonej placówki oświatowej. Na tę inwestycję pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych aż 5 mln zł, o czym poinformował pod koniec ubiegłego roku minister Maciej Małecki, poseł na Sejm RP. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to już w przyszłym roku w nowym obiekcie odbędą się pierwsze zajęcia wychowania fizycznego.

Przypomnijmy, że z rządowego programu aż 17 mln 200 tys. zł trafia na teren powiatu sochaczewskiego. To kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa pozwalający zrealizować ważne lokalne inwestycje. Jedną z bardzo istotnych dla poprawy i rozwoju kształcenia młodzieży jest budowa hali sportowej przy „Osiemdziesiątce”. Władze powiatu są zdeterminowane, by inwestycja ruszyła jak najszybciej. Praktycznie na dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie zadania.

Budowa hali wraz z łącznikiem i pomieszczeniami towarzyszącymi przy istniejącym budynku ZS CKP ma ruszyć po zakończeniu procedur przetargowych i jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. Docelowo hala sportowa składać się będzie z centralnego boiska sportowego o wymiarach 20 m x 40 m przystosowanego do rozgrywania spotkań w dyscyplinach takich jak: piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny, badminton. Pozostałe wyposażenie hali to oczywiście m.in. drabinki gimnastyczne, piłkochwyty, siatki ochronne na okna i trybuny, kotary grodzące, siedziska na trybuny oraz tablica wyników sportowych. Powstać ma też zatoka na osób niepełnosprawnych, szatnie z natryskami, toalety. Na piętrze wybudowane zostaną pomieszczenia magazynowe, toalety, pomieszczenia porządkowe, trybuny sportowe przeznaczone dla 136 osób, szatnie. Będzie też sala ćwiczeń, siłownia, sala fitness oraz sala konferencyjna. Na parterze powstanie wiatrołap, hol, pomieszczenia porządkowe, kotłownia gazowa, szatnia i magazyn sprzętu sportowego. Powierzchnia zabudowy dla budynku projektowanego wynosi 1 416,70 m2, powierzchnia użytkowa (parter) 1 300,90 m2, zaś powierzchnia użytkowa piętra 306,00 m2.

Istniejący budynek ZS CKP nie zmieni sposobu przeznaczenia, po rozbudowie o halę sportową z łącznikiem będzie nadal pełnił funkcję użyteczności publicznej, tj. budynku oświaty. Teren szkoły zostanie powiększony o dodatkowe miejsca parkingowe przy hali sportowej. Przewidywany termin zakończenia realizacji inwestycji to koniec listopada 2022 roku. Poza wsparciem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, pozostała część kosztów pokryta ma być ze środków własnych powiatu.

To będzie bardzo ważna tegoroczna powiatowa inwestycja, na którą od wielu lat czekała społeczność ZS CKP. Wychowanie fizyczne, udział w zawodach, rywalizacja w poszczególnych dyscyplinach sportowych, to wszystko nie tylko niesie za sobą wiele emocji i wrażeń, ale też kształtuje charakter młodego człowieka. Ważne, by uczniowie swoje pasje mogli realizować w odpowiednich warunkach i my, jako Zarząd Powiatu o tym pamiętamy. W tym miejscu kieruję ogromne słowa podziękowania do posła Macieja Małeckiego, bez którego zaangażowania w pomoc w zdobyciu środków bardzo trudno byłoby doprowadzić do realizacji tej inwestycji. Teraz pozostaje czekać nam tylko na wbicie pierwszej łopaty i tym samym rozpoczęcie prac budowlanych – mówi Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski – Drugą bardzo ważną inwestycją dla mieszkańców powiatu, a zwłaszcza mieszkańców Sochaczewa, gminy Sochaczew i gminy Młodzieszyn, która będzie realizowana w tym roku dzięki środkom otrzymanym z budżetu państwa przy wsparciu posła Macieja Małeckiego, jest kapitalny remont mostu w Chodakowie przy ul. Mostowej. Na to zadanie otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 4 mln zł – dodaje wicestarosta.

Hala sportowa przy ZS CKP wykorzystywana będzie przede wszystkim do prowadzania zajęć wychowania fizycznego w ramach godzin lekcyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych takich jak: SKS, zajęcia rekreacyjne, treningi. Projektowaną halę będzie można dodatkowo wykorzystać do organizacji imprez środowiskowych o charakterze rekreacyjnym, organizacji imprez widowiskowo-estradowych oraz organizacji wystaw okolicznościowych. Pozwoli to na zaspokojenie potrzeb mieszkańców, związanych z korzystaniem z obiektów sportowych, które służą wypoczynkowi, rekreacji oraz stanowią miejsce spędzania wolnego czasu. W wyniku realizacji projektu nastąpi poprawa jakości i dostępności do infrastruktury sportowej.

Nasza szkoła nie ma odpowiedniego zaplecza sportowego, mimo że jesteśmy największą szkołą powiatową. Już na etapie projektowania nowej hali sportowej, braliśmy pod uwagę, że obiekt będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. Jest on nam bardzo potrzebny. W imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie dziękuję – mówi z radością Julia Jakubowska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Zapowiada się więc imponująco. Oby tylko pandemia się skończyła, a wybudowany niebawem obiekt z pewnością będzie tętnił sportowym życiem.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz