Osiedle zamiast strefy.

Reklamy

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa pierwszego budynku mieszkalnego z mającego powstać na Polach Czerwonkowskich osiedla mieszkaniowego. Zostanie ono wybudowane przez tę samą firmę, która obecnie buduje bloki przy ulicy Okrzei.

Radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej wyrazili zgodę na ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na fragmentach Pól Czerwonkowskich. Jest to konsekwencja zakupu przez spółkę VFM Real Estate prawie czterohektarowej działki przy ulicy Olimpijskiej. Dodajmy, że ta sama firma wybudowała budynek mieszkalny przy ulicy Okrzei, a obecnie stawia bloki przy ulicy Otwartej. Osiedle na Polach ma być jej kolejną inwestycją w Sochaczewie.

Domy na polach

Budowa nowego sochaczewskiego osiedla mieszkaniowego będzie przebiegała w kilku etapach. W pierwszym ma powstać budynek, który będzie miał kształt litery U, zostanie on wybudowany  przy ulicy Olimpijskiej. Jego front od strony ulicy będzie miał długość od 46 do 56 metrów, a skrzydła otwierające się na polach będą tworzyły wewnętrzny dziedziniec.

Sam budynek ma mieć osiem pięter i będzie składać się od 105 do 135 mieszkań. Z kolei na parterze mają powstać sklepy i lokale usługowe. Inwestor planuje usytuowanie pod blokiem podziemnego parkingu na ponad 100 pojazdów. Dodatkowe miejsca postojowe zostaną umieszczone wzdłuż dwóch wjazdów z ulicy Olimpijskiej. Docelowo osiedle będzie się składało z 10 budynków od czterech do ośmiu kondygnacji. Przy czym te najwyższe zostaną usytuowane od strony ulicy Olimpijskiej, a najniższe od strony tzw. osiedla „milionerów”.

Firma planuje wybudowanie łącznie 550 mieszkań od jedno- do czteropokojowych. Każde z nich będzie posiadało balkon, taras lub loggię, a te położone na parterze będą miały ogródek. Dodatkowo do każdego z mieszkań przynależne będą miejsca parkingowe naziemne i podziemne.  W sumie na osiedlu ma być  980 miejsc postojowych. Do tego powstaną place zabaw,  a przez środek osiedla zostanie poprowadzony ciąg spacerowy.   

Koniec strefy

Budowa osiedla w tym miejscu może być zaskoczeniem z powodu zmienionego niedawno przez radnych planu przestrzennego zagospodarowania tego terenu. Przypomnijmy, że kilka lat temu radni zdecydowali, że cały ten obszar jest przeznaczony pod produkcję przemysłową i usługi, i włączony do Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Co z kolei miało przyciągnąć do miasta nowych inwestorów.

Problem jednak w tym, że mimo zmiany planu oraz intensywnych działań, szefostwu strefy nie udało się znaleźć inwestorów, którzy chcieliby uruchomić swoją działalność na terenie pól. I nic nie wskazuje, aby stało się to w przyszłości. Dlatego samorząd zdecydował się na sprzedaż firmie developerskiej części należących do niego gruntów na Polach Czerwonkowskich, a ta po ich zakupie wystąpiła o wydanie zezwolenia, powołując się na ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, co pozwoliło na obejście zapisów przyjętego przez poprzednią radę planu. Dodajmy, że pozostała część miejskich gruntów na Polach została  przekazana Skarbowi Państwa pod budowę nowej siedziby sądu.

Przy okazji należy przypomnijmy, że budowa osiedla w tym miejscu, to powrót do koncepcji zagospodarowania pól, jaką miastu zaproponowała firma Skanska. Ta chciała zakupić pola i podzielić je na strefę produkcyjną od strony obwodnicy i mieszkaniową od strony miasta. Jednak ówczesne władze nie wyraziły na to zgody. Gdyż planowały stworzenie na tym obszarze terenów sportowo–rekreacyjnych na potrzeby Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Co skutecznie odstraszało potencjalnych inwestorów, którzy z tego powodu ulokowali swoją działalność m.in. na terenie gminy Błonie i Grodziska Mazowieckiego.

Jerzy Szostak

Fot.:  VFM Real Estate

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz